X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Grochmalski o nowych zagrożeniach na świecie: następuje gwałtowne rozwarstwienie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:44
- Z jednej stron stykamy się z podstawowymi problemami, czyli biedą, a z drugiej stajemy przed wojną cywilizacyjną o dominację w obszarze sztucznej inteligencji. Mamy do czynienia ze strategiczną rywalizacją amerykańsko-chińską o dominację, a jednocześnie problem Chin, Indii czy Afryki - mówi prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. Czy w przyszłości niektóre państwa będą walczyć o… wodę?
Audio
  • Zagrożenia na świecie, amerykańskie wojska w Niemczech, rejs dookoła świata Magellana (Jedynka/ W samo południe)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/EPA/Alex Plavevski

Syria, Pakistan i Somalia znalazły się na czele rankingu zagrożenia dla pokoju na świecie przygotowanego przez Parlament Europejski. Stosunkowo wysokie pozycje zajęły również: Indie, Chiny, Rosja i Ukraina. Ranking ma na celu zmierzenie poziomu konfliktu oraz potencjalnego ryzyka takiego konfliktu w nadchodzących latach. Każdy z 136 wziętych pod lupę krajów przeanalizowano pod kątem 11 czynników zagrożenia dla pokoju zdefiniowanych w globalnej strategii Unii Europejskiej i porównano z sytuacją w regionie. Chodzi m.in. o terroryzm, dezinformację, zagrożenia hybrydowe, zmiany klimatu, bezpieczeństwo cybernetyczne, niestabilność państwa czy broń masowego rażenia.

Bieda i coraz więcej ludzi

- W tym raporcie dominują państwa Bliskiego Wschodu lub państwa afrykańskie, co wiąże się z południową flanką Unii Europejskiej. Jest też Pakistan, który w tej chwili jest piątym państwem, jeśli chodzi o potencjał ludnościowy. Wynosi on 200 mln osób, a w perspektywie najbliższych 30 lat już 300 mln. Jest to państwo głęboko niestabilne, posiadające broń jądrową. Obecny prezydent jest zwolennikiem bliskich relacji z Islamem, co stanowi mieszankę wybuchową. Pakistan obciążony jest ogromnym problemem biedy, ponieważ ponad 45 mln ludzi żyje tam poniżej progu ubóstwa. Jest to sytuacja porównywalna z Afganistanem pod względem skali biedy - twierdzi prof. Piotr Grochmalski.

Brak wody w Chinach

W przyszłości jednymi z największych zagrożeń mogą nie być terroryzm i wyścigi zbrojeniowe, tylko brak wody, susze i zmiany klimatyczne. - W tej chwili największym problemem Chin jest woda. 95 proc. wody jest w zasadzie niezdatna do użycia, ponieważ jest ona zatruta […]. Stąd wielki projekt przenoszenia masy wody z południa na północ, koncepcja ożywienia zachodniej części Chin […]. Mamy do czynienia z ogromnymi projektami, które na pewno wpłyną na problem wody w całym regionie i odbiorą wodę w obszarach, w których już następują deficyty - dodaje ekspert Jedynki.

W którym rejonie świata zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego kryją się największe zagrożenia? Czy Rosja jest "schodzącym imperium"? Jak świat poradzi sobie z eksplozją demograficzną w Afryce?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

W audycje "Świat w południe" poruszono również temat Niemiec, gdzie media ostrzegają, że Donald Trump wkrótce może wycofać część amerykańskich żołnierzy z terytorium Niemiec. Z kolei amerykański ambasador w Niemczech powiedział, że Amerykanie mogą przenieść część wojsk do Polski.

Czy ewentualne przeniesienie amerykańskich sił byłoby korzystne dla Polski? - Oczywiście, że tak […]. Niemcy traktują nas jako państwo buforowe i w związku z tym musimy mieć świadomość, że zwiększony udział amerykańskich żołnierzy w polskim bezpieczeństwie, a w zasadzie w europejskim, zwiększa bezpieczeństwo Polski i Europy. Z punktu widzenia realnych zagrożeń dla Europy, kierunek wschodni jest obecnie kluczowy - uważa prof. Piotr Grochmalski.

***

Ponadto 500 lat temu wyprawa dowodzona przez żeglarza Ferdynanda Magellana ruszyła z hiszpańskiego portu w Sewilli w rejs dookoła świata. Tę podróż można uznać za pierwsze duże wydarzenie w procesie globalizacji naszej planety. I też narzucenia zachodniej cywilizacji w wielu miejscach na świecie. Dziś nasz system wartości jest podważany - nawet na Starym Kontynencie - przez licznych migrantów napływających do Europy. Czy jesteśmy w stanie się temu przeciwstawić? Rozmowa z dr Beatą Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Piotr Grochmalski (Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej), dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 12.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Indie obawiały się zdecydowanej dominacji Chin w rejonie himalajskim

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 19:46
Indie odebrały kontrolowanej przez siebie części Kaszmiru autonomię zagwarantowaną artykułem 370 konstytucji. W zamian Pakistan wydalił ambasadora Indii i odwołał swojego ambasadora z Delhi. - Wydaje się, że czynnik zewnętrzny i czynnik chiński zdecydowały, że rząd w Delhi podjął taką decyzję - komentuje prof. Jakub Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jaką rolę pełnią Chiny w konflikcie Pakistanu i Indii?
rozwiń zwiń