X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceprezes IPN: pakt Ribbentrop-Mołotow przewidywał podział na Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 13:25
- Warszawa miała zostać podzielona między Rzeszę Niemiecką a Zawiązek Sowiecki - mówił w audycji "W samo południe" dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Mateusz Szpytma o pakcie Ribbentrop-Mołotow (W samo południe/Jedynka)
Mateusz Szpytma
Mateusz SzpytmaFoto: Wojciech Kusiński/Polski Radio

23 sierpnia 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRR, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ, który przesądził o wybuchu wojny. Było to równoznaczne z kolejnym rozbiorem ziem polskich. Najważniejszą częścią porozumienia dwóch totalitarnych państw był dodatkowy, tajny protokół uzgadniający podział Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. Ustalenia te stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki realizowanej w imię zbrodniczych idei - nazistowskiej i komunistycznej.

Mateusz Szpytma uważa, że bez paktu Ribbentrop-Mołotow wojna i tak by wybuchła, ale byłaby zdecydowanie trudniejsza dla Hitlera. Jak mówił gość Jedynki, dzięki temu paktowi Hitler miał całkowicie wolną flankę wschodnią i nie musiał obawiać się ataku Francji od strony zachodniej.

- Pakt Hitler-Stalin był wymierzony nie tylko w Polskę, ale również w Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę i Rumunię. Natomiast w Polsce mało kto wie, że ten pakt przewidywał podział na Wiśle. Warszawa miała zostać podzielona między Rzeszę Niemiecką a Zawiązek Sowiecki. Praga miała być sowieckim terytorium. W końcu września dogadano się jednak, że przesunie się tę granicę bardziej na wschód, a Hitler odda Stalinowi Litwę - wyjaśnił wiceprezes IPN.

Dodał, że "tradycje współpracy niemiecko-rosyjskiej niestety są bardzo długie i groźne dla Polski". - Mimo tego, że było dwóch, a nawet trzech agresorów, to Polska nie skapitulowała - podkreślił Mateusz Szpytma.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Mateusz Szpytma (wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 12.16

mr/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Głębocki: pakt Ribbentrop-Mołotow był próbą likwidacji państwowości polskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 08:06
- Po raz kolejny odnawiał się tak niekorzystna, a w tamtej sytuacji śmiertelnie niebezpieczna dla Polaków tendencja geopolityczna - mówił w audycji "Nos Kleopatry" o pakcie Ribbentrop-Mołotow dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń