Witold Zembaczyński: luka VAT ciągle istnieje. Należy z tym walczyć

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 13:22
- To nieprawda, że luka VAT w Polsce była większa od tej w Unii Europejskiej. Występuje ona również obecnie i w latach 2016-2018 wyniosła 119 miliardów złotych - powiedział w radiowej Jedynce Witold Zembaczyński, poseł PO-KO.
Audio
  • Poseł Witold Zembaczyński o "cysternach wstydu PO-PSL" (Jedynka/W samo południe)
Witold Zembaczyński
Witold ZembaczyńskiFoto: YOUTUBE/NOWOCZESNA

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Świecku nakreślał powody zmniejszonych wpływów z podatku VAT w latach 2007-2015 i stwierdził, że "pieniądze wyciekały z budżetu, m.in. przez proceder przemytu paliwa". - Złodziejstwo przekraczało wszelkie granice, dosłownie i w przenośni - mówił premier, inaugurując nowy etap kampanii wyborczej - "cysterny wstydu".

Czytaj więcej
morawiecki - premier - cysterny - pap - 1200.jpg
"Cysterny wstydu PO-PSL" ruszają w Polskę. Premier: pieniądze wyciekały z budżetu

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: skala luki godziła w bezpieczeństwo państwa

Prezes Rady Ministrów ocenił, że za rządów PO do Polski nielegalnie wjeżdżało 500 do 600 cystern. - To ok. 24 mln zł dziennie. To odpowiednik kwot programu 500+ dla 4 tysięcy dzieci. W całej dobie jest ok. 85 tys. sekund. To wychodzi, że co 24 sekundy jedno dziecko było pozbawiane wsparcia w postaci 500+ - wyliczał.

"Należy walczyć ze słabością VAT"

Witold Zembaczyński wyliczenia Mateusza Morawieckiego nazwał jednak "kłamliwą narracją PiS". - Skoro rząd PO-PSL ukradł według nich 250 miliardów złotych, to biorąc pod uwagę trzy lata rządów PiS - 119 miliardów złotych luki VAT - za osiem lat dałoby to 320 miliardów ukradzionych przez partię rządzącą - stwierdził. Poseł zauważył również, że "luka podatkowa ciągle istnieje". - Jest to słabość VAT, ale nie oznacza to, że nie należy z tym walczyć - dodał.

Gość radiowej Jedynki ocenił także, że "w cysternach PiS nie znajdują się pieniądze Polaków". - Tam są pomyje do niszczenia równowagi politycznej w Polsce, dzielenia i obrzucania przedstawicieli opozycji - stwierdził.

Czytaj więcej
Afera-VAT-Trybunal-1200.jpg
Trybunał Stanu dla D. Tuska i E. Kopacz? J. Brudziński: Polacy tego oczekują

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Krzysztof Lipiec: mam nadzieję, że ustalenia komisji VAT pojawią się przed Trybunałem Stanu

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Witold Zembaczyński (poseł PO-KO)

Data emisji: 03.09.2019

Godzina emisji: 12.25

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Międzynarodowa grupa przestępcza miała wyłudzić 18 milinów złotych z VAT. ABW zatrzymała 4 osoby

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 10:46
Funkcjonariusze ABW zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Jak podkreślił w rozmowie z IAR rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn - zatrzymani to przedstawiciele spółek z Polski, Rosji i Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sprawdzić kontrahenta? Pomoże biała lista podatników VAT

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 15:40
Wykaz informacji o podatnikach towarów i usług, czyli biała lista podatników VAT, która zaczęła obowiązywać od początku września - ma m.in. pomóc firmom szybko weryfikować kontrahentów. Nowe rozwiązania ograniczą jednak możliwość korzystania ze zwolnienia VAT przez część podatników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS zaprezentowało nowy spot. "Wybierz dobry czas dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 10:18
Partia rządząca zaprezentowała nowy spot wyborczy. – Choć to dopiero połowa drogi, to dużo udało się już zmienić. Każdy z nas ma wiele powodów do głosowania, ale to będzie nasza wspólne decyzja. Wybierz dobry czas dla Polski, głosuj na Prawo i Sprawiedliwość – przekonują politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za 21 lat możemy być zamożni jak Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 14:12
Według ekspertów wyzwaniem w najbliższych latach będzie, m.in. zwiększenie liczby pracowników na rynku pracy, czy uszczelnieie podatku akcyzowego i CIT
rozwiń zwiń