Prof. Łukasz Młyńczyk: cały czas wyzwaniem jest brexit

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:57
Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w ubiegły wtorek nazwiska 26 kandydatów na nowych komisarzy. Wśród nich zabraknie Brytyjczyka, ponieważ premier Boris Johnson chce utrzymać termin brexitu, który przypada na 31 października 2019 r. Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed Komisją Europejską? 
Audio
  • Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed Komisją Europejską? (W samo południe/Jedynka)
Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej, 10 września 2019 r.
Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej, 10 września 2019 r. Foto: PAP/O. Hoslet

- Dla mnie, mimo wszystko, cały czas wyzwaniem jest brexit. To jest wyzwanie polityczne i ekonomiczne, przed którym stoimy. Niektórzy straszą, że z dnia na dzień nie wjedziemy do Wielkiej Brytanii. To są rzeczy, które gdzieś dawno były za nami, a teraz my trochę w tym rozwoju gospodarczym będziemy się cofać i to pokazuje, że to są pewne cele zachowawcze. To nie jest tak, że pewne rzeczy zmienimy od tak i teraz - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Łukasz Młyńczyk. 

Gość audycji zaznacza, że europarlament powinien zająć się problemem migracji do Unii Europejskiej. - Zastanawiam się na ile problem imigracji jest rozwiązany. Musimy mieć świadomość tego, że energia wewnętrzna Komisji Europejskiej czy w ogóle instytucji europejskich jest dzisiaj dużo niższa i problemy strukturalne spowodowały, że brakuje pewnego wyzwania - dodał politolog. 

Procedura wyboru i zatwierdzania kandydatów jeszcze się nie zakończyła. Parlament Europejski i komisje muszą przesłuchać kandydatów i wypowiedzieć się na ich temat. - Myślę, że tu nie będzie daleko idących kontrowersji i raczej większość z tych kandydatów zostanie zatwierdzona w głosowaniu parlamentarnym,a pożniej wybrana przez Radę Europejską - stwierdził prof. Młyńczyk. 

Janusz Wojciechowski kandydatem na komisarza ds. rolnictwa

Do decyzji po ogłoszonej w poprzedni wtorek, o powierzeniu Januszowi Wojciechowskiemu teki komisarza odpowiedzialnego za rolnictwo, odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - To, co chcieliśmy, to uzyskaliśmy, jedną z najważniejszych tek w Unii Europejskiej, tekę komisarza ds. rolnictwa - powiedział szef rządu. 

***

W audycji rozmawiano również o państwowych uroczystościach żałobnych Roberta Mugabe, byłego prezydenta Zimbabwe. W niedzielę nastapi ceremonia pochówku. O karierze politycznej tego afrykańskiego polityka mówił Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.  

Zapraszamy do wysłuchnia całej audycji. 

***

Tytuł audycji: W samo południe 

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: prof Łukasz Młyńczyk (Uniwersytet Zielonogórski), Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) 

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 12.32

ans 

 

Czytaj także

Spotkanie premierów Wlk. Brytanii i Irlandii ws. brexitu "konstruktywne, ale bez przełomu"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 16:54
Spotkanie premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii w poniedziałek w Dublinie przebiegło w "pozytywnej i konstruktywnej" atmosferze, ale nie przyniosło przełomu ws. brexitu - wynika z komunikatu opublikowanego przez rządy obu krajów. Sprawa granicy między tymi państwami jest główną przeszkodą w podpisaniu porozumienia brexitowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Grzegorz Grosse: kandydatura J. Wojciechowskiego nie budzi kontrowersji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 10:48
- Łatwo można pokazać kandydatów, którzy pod względem zarzutów są bardziej wątpliwi niż Janusz Wojciechowski. Jest także wielu kandydatów, którzy podobnie jak Wojciechowski mają doświadczenie, ale Wojciechowskiego widziałbym po stronie tych, którzy nie budzą kontrowersji i bardzo dobrze pasują do teki, którą mają sprawować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Centrum Europejskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogate doświadczenie polskiego kandydata. Kim jest Janusz Wojciechowski?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:38
Janusz Wojciechowski, który jest kandydatem na unijnego komisarza rolnictwa, obecnie zasiada w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. W przeszłości był europosłem PiS i zdobywał doświadczenie m.in. w unijnych instytucjach. Pełnił też funkcję prezesa NIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnictwo w UE. Ekspert: jedna z najważniejszych pozycji w budżecie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:47
- Jest to próba pogodzenia wody z ogniem, czyli jednocześnie dowartościowania nas, ale jednak są ważniejsze teki - skomentowała w radiowej Jedynce dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przydzielenie Polsce teki komisarza do spraw rolnictwa w Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń