Piotr Dmitrowicz: 17 września 1939 r. był dramatem dla tych, którzy wpadli w sowieckie łapy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:46
- Polska nie wiedziała o tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow, to przykład kolejnej zdrady Zachodu - powiedział w radiowej Jedynce historyk Piotr Dmitrowicz. - Po podpisaniu paktu, już następnego dnia i Brytyjczycy, i Francuzi znali treść paktu i jego tajny protokół - dodał.
Audio
  • Piotr Dmitrowicz o 17 września 1939 roku: przykład kolejnej zdrady Zachodu ("W samo południe"/ Jedynka)
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: Wojciech Kusiński/ Polskie Radio

- Polska elita żyła w przeświadczeniu, że gwarancje francuskie i brytyjskie są odpowiednim zabezpieczeniem na wypadek wojny. To, że wojna wybuchnie, było oczywiste w sierpniu 1939 roku - podkreślił historyk.

muller 1200 jedynka.jpg
[SYGNAŁY DNIA] Piotr Müller: trzeba odważnie mówić o sowieckiej i niemieckiej agresji

Gość radiowej Jedynki pytany był także o ocenę działań marszałka Rydza-Śmigłego. Jego zdaniem, Rydz-Śmigły "jest w dużej części odpowiedzialny za przebieg kampanii wrześniowej". - Nie chodzi o sam fakt opuszczenia przez niego Polski 17 września, ale też o to, że sposób prowadzenia przygotowań do tej kampanii był taki, że dowódcy i generałowie nie wiedzieli, jak myśli wódz naczelny - mówił Piotr Dmitrowicz.

Rozkaz nie dotarł do wszystkich

- Rozkaz Rydza-Śmigłego, by z "Sowietami nie walczyć", nie dotarł do wszystkich. Konsekwencją jest dramatyczna historia trzydniowej obrony Grodna - podkreślił historyk.

- 17 września 1939 roku to był dramat dla tych Polaków, którzy na dziesięciolecia wpadli w sowieckie łapy. Część Polaków zostanie stamtąd wyrzucona, trafi na tzw. ziemie odzyskane, ale tam żyli i żyją Polacy i dla nich to jest dramatyczna historia - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] 17 września 1939 roku. Wspomnienia na antenie Jedynki

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

II koncert niepodległości 663.jpg
II Koncert Niepodległości w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

Gigantyczne straty Polski

W wyniku dokonanego rozbioru Polski Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln. Okrojona Wileńszczyzna została przez władze sowieckie w październiku 1939 r. uroczyście przekazana Litwie. Nie na długo jednak, bowiem już w czerwcu 1940 r. Litwa razem z Łotwą i Estonią weszła w skład ZSRS. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

GośćPiotr Dmitrowicz (historyk)

Data emisji: 17.09.19

Godzina emisji: 12.20

Jedynka, PAP/ mbl/kh

Czytaj także

17 września 1939. Gdy Rosjanie napadli na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 08:00
Po 17 września 1939 roku mieszkańców terenów zajętych przez armię radziecką objął bezwzględny terror. Słowa Stalina "kto był Polakiem, ten zawsze będzie Polakiem" nie zwiastowały niczego dobrego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: agresja sowiecka była początkiem mordów na polskich żołnierzach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 10:23
Minister obrony narodowej oddał hołd weteranom w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Mariusz Błaszczak w opublikowanym w internecie wystąpieniu przypomniał o ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: pojednanie polsko-rosyjskie jest możliwe, mamy dobre wzorce

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 09:43
- Mamy wzorce, do których możemy dążyć - powiedział wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha, pytany o pojednanie polsko-rosyjskie. - Kto by przypuszczał po II wojnie światowej, że będzie możliwe realne pojednanie polsko-niemieckie, a ono moim zdaniem funkcjonuje - wyjaśnił.
rozwiń zwiń