Marcelina Zawisza o "Pakcie dla Kobiet": 10 punktów, w tym kwestia aborcji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 12:49
- Pakt dla kobiet ma 10 punktów, zapis o prawie do bezpiecznego przerywania ciąży do 12 tygodnia jest tylko pierwszym z nich - mówiła w radiowej Jedynce Marcelina Zawisza z Lewicy Razem. - Ważne, że ten pakt zapewnia bezpieczeństwo kobietom - dodała.
Audio
  • Marcelina Zawisza: mamy prawo do takiego samego standardu zdrowotnego, jak nasze koleżanki w Europie ("W samo południe"/ Jedynka)
Marcelina Zawisza
Marcelina ZawiszaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gość radiowej Jedynki komentowała "Pakt dla Kobiet", zaproponowany przez lewicę. Pierwszym punktem paktu jest żądanie prawa kobiet do bezpiecznej aborcji do 12 tygodnia ciąży. Marcelina Zawisza przekonywała, że takie normy prawne zapewnią kobietom bezpieczeństwo.

eastnews michał dworczyk 1200.jpg
Michał Dworczyk: nie ma żadnych planów, żeby zmieniać tzw. kompromis aborcyjny

Podziemie aborcyjne, a turystyka aborcyjna

- Obecnie kobiety muszą albo szukać pomocy w podziemiu aborcyjnym, ryzykując zdrowie i życie, albo wyjeżdżać za granicę - mówiła Zawisza.

Przekonywała, że "aborcja do 12 tygodnia ciąży jest europejskim standardem, z którego Polki korzystają już za granicą". - Istnieje coś takiego jak "turystyka aborcyjna": kobiety, które stać na to, by wyjechać za granicę, usuwają ciążę w Niemczech, Czechach, na Słowacji. To skandaliczne, że Polska nie realizuje tych samych praw, z których mogą korzystać inne Europejki. Uważamy, że mamy prawo do takiego samego standardu zdrowotnego, jak nasze koleżanki w Europie - mówiła gość Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Marcelina Zawisza: całkowity zakaz aborcji torturą dla kobiet

Pytana o obecne regulacje prawne dotyczące przerywania ciąży, Marcelina Zawisza oceniła, że "to nie jest kompromis aborcyjny. - To jest kompromitacja. Ten "kompromis" politycy wypracowali z Kościołem, kobiety nie miały nic do powiedzenia - zaznaczyła.

"Kompleksowe" zapisy "Paktu dla Kobiet"

Zwróciła uwagę, że "pakt dla kobiet ma 10 punktów, a zapis o prawie do bezpiecznego przerywania ciąży do 12 tygodnia jest tylko pierwszym z nich". - Zobowiązałam się osobiście, że wszystkie te punkty zostaną złożone w formie ustaw. Ten pakiet jest kompleksowy - mówiła.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość: Marcelina Zawisza (Razem)

Data emisji: 18.09.19

Godzina emisji: 12.17


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tych polityków nie zobaczymy w Brukseli. Kto nie wszedł do Parlamentu Europejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:28
Jak w każdych wyborach, tak i w tych do Parlamentu Europejskiego nie obyło się bez niespodzianek. W ławach w Brukseli zasiądą 32 nowe polskie twarze, a z reprezentowaniem naszego kraju w Europie pożegnało się kilka osób uznawanych za wyborcze pewniaki. W europarlamencie nie zobaczymy też takich polityków, którzy choć ze względu na doświadczenie i nazwisko byli wymieniani w gronie faworytów, to nie uzyskali odpowiedniego poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liderki Lewicy do Kidawy-Błońskiej: wesprzyj "Pakt dla Kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:46
Do podpisania "Paktu dla Kobiet" zaapelowały liderki Lewicy do kandydatki Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - Małgosiu, wesprzyj cały "Pakt dla Kobiet" ze wszystkimi prawami: socjalnymi i reprodukcyjnymi - w tym aborcję "na życzenie" do 12. tygodnia ciąży. Prosimy całą Koalicję o pomoc - apelowała Wanda Nowicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makabryczne odkrycie w domu lekarza. Tysiące martwych płodów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 20:22
Szokującego odkrycia dokonano w domu zmarłego na początku września amerykańskiego lekarza, dr. Ulricha Klopfera, który przeprowadzał aborcje. Znaleziono tam ponad 2 tys. fragmentów ludzkich płodów.
rozwiń zwiń