M. Wąsik o uwolnieniu Polaka: to dobre świadectwo pracy służb

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:08
- Polski rząd powinien upominać się o Polaków, gdziekolwiek są. To jest dobre świadectwo pracy wielu służb - mówił w audycji "W samo południe" Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych o uwolnieniu Polaka więzionego w Syrii. 
Audio
  • Maciej Wąsik o uwolnieniu Polaka w Syrii i sprawie Mariana Banasia (W samo południe/Jedynka)
Maciej Wąsik
Maciej Wąsik Foto: Polskie Radio

- Polak, którego zatrzymano i przez pół roku więziono w Syrii, został dwa dni temu uwolniony - poinformował wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk. - Jest w Polsce i nic mu w tej chwili nie grozi - zaznaczył. 

O tej sprawie mówił w audycji "W samo południe" Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych. - Polski rząd powinien upominać się o Polaków, gdziekolwiek są. To jest dobre świadectwo pracy wielu służb - ocenił.

syria-1200-pap.jpg
Więziony w Syrii Polak uwolniony. Jest już w kraju

Sprawa Mariana Banasia

Polityk mówił też o prowadzonym od kwietnia przez CBA postępowaniu dotyczącym Mariana Banasia, szefa Najwyższej Izby Kontroli i byłego ministra finansów.

Chodzi o kontrolę oświadczeń majątkowych. Informację o nieprawidłowościach z tym związanych podawał w końcu września "Superwizjer" TVN. W reakcji na ten materiał Banaś wystąpił do marszałka Sejmu o bezpłatny urlop do czasu dogłębnego wyjaśnienia sprawy przez CBA.

Szef NIK złożył też pozew cywilny przeciwko TVN SA i reporterowi Bertoldowi Kittelowi, w którym domaga się przeprosin, sprostowania i zapłaty stosownej kwoty na cel społeczny.

- Nie będę komentował tej sprawy przed końcem postępowania, które prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jest to bardzo żmudne zbieranie informacji, ponieważ trzeba na przykład uchylić tajemnice bankowe. CBA musi wystąpić do wszystkich podmiotów, które mogłyby mieć informacje na temat stanu majątkowego kontrolowanej osoby. Tych podmiotów jest kilkaset - przyznał gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Maciej Wąsik (zastępca koordynatora ds. służb specjalnych)

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 12.15

kad/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Woś: polityka migracyjna UE, którą przyjęła PO była błędna

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 16:47
- Dziś wiemy, że polityka otwartych drzwi i przymusowej relokacji z 2015 roku, na którą przystała premier Ewa Kopacz zdradzając Grupę Wyszehradzką, była błędna. My ją odrzuciliśmy i nigdy się na nią nie zgodzimy - mówił w Polskim Radiu 24 minister Michał Woś.
rozwiń zwiń