X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brak zgody UE na negocjacje ws. rozszerzenia. Ekspert: błąd i głupota

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 15:50
- Zepsuto pozytywną atmosferę procesu akcesyjnego - powiedział w programie "W samo południe" dr Marko Babić z Uniwersytetu Warszawskiego. Unia Europejska, głosami Francji, Danii i Holandii, nie wyraziła zgody na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Albanią i Macedonią Północną. Czy skorzysta na tym Rosja?
Audio
  • Katalonia, szczyt UE, Macedonia Północna, Albania, Serbia (W samo południe/ Jedynka)
Kiedy Macedonia Północna rozpocznie negocjacje członkowskie z Unią Europejską? Co z Albanią?
Kiedy Macedonia Północna rozpocznie negocjacje członkowskie z Unią Europejską? Co z Albanią?Foto: PAP/EPA/NAKE BATEV

Podczas zakończonego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, nie wyrażono zgody na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Albanią i Macedonią Północną. Aby można było je rozpocząć, wymagana była jednomyślność państw unijnych. Nie zgodziły się na to jednak Francja, Holandia i Dania. W związku z tym kolejna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta wiosną 2020 roku.

Rosja, Turcja i USA zacierają ręce

Od lat Rosja toczy z Unią Europejską wyścig o wpływy na Bałkanach. Czy Rosjanie zacierają ręce w związku z odmową rozpoczęcia negocjacji z Albanią i Macedonią Północną? - Nie tylko Rosja, ale też Turcja i Stany Zjednoczone. Pojawia się pytanie, czy to jest wypadek przy pracy czy jednak trwała tendencja w sposobie myślenia w kwestii polityki rozszerzenia? Obawiam się, że może bardziej to drugie - uważa dr Marko Babić.

wiad sassoli du.jpg
Szef PE: odrzucenie negocjacji z Albanią i Macedonią Płn. rozczarowujące

Sygnał od Unii Europejskiej

Zdaniem eksperta Jedynki, wydarzenia ze szczytu w Brukseli osłabiły siły prozachodnie nie tylko w Macedonii Północnej i Albanii. - To jest sygnał dla państw kandydujących lub aspirujących do bycia członkiem Unii Europejskiej, że mimo starań i wielkich wysiłków reformatorskich, Unia Europejska nie spełnia własnych obietnic - dodaje.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nie udało się przekonać Macrona. Negocjacje akcesyjne z Tiraną i Skopje wstrzymane

- Zepsuto pozytywną atmosferę procesu akcesyjnego i tego, że "wszystko jest w waszych rękach". Okazuje się, że nie jest to zależne od elit na Bałkanach, ani od społeczeństw. Na tym polega błąd i głupota, które spowodowały rozczarowanie i rozgoryczenie szczególnie Macedonii Północnej. Co z tego, że zablokowała to Francja, jeśli poszedł sygnał, że nie zgodziła się Unia Europejska jako całość? - ocenia ekspert Jedynki.

Wizyta premiera Rosji w Serbii

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczął dwudniową wizytę w Serbii. Z kolei podczas styczniowej wizyty w Belgradzie prezydent Rosji Władimir Putin był witany biciem kościelnych dzwonów i salwami honorowymi, a stojący wzdłuż trasy jego przejazdu ludzie machali rosyjskimi i serbskimi flagami.

- Wizytę Dmitrija Miedwiediewa możemy potraktować jako odpowiedź na zwiększoną aktywność dyplomatyczną USA. Na początku tego roku Donald Trump wyznaczył specjalnego wysłannika Matthew Palmera, który miał "zaopiekować się" Bałkanami Zachodnimi, natomiast kilka tygodni temu wyznaczył kolejnego wysłannika do spraw związanych z rozmowami między Kosowem a Serbią - tłumaczy dr Marko Babić.

Dr Marko Babić zwraca uwagę, że Serbowie chcą wejść do Unii Europejskiej, natomiast do NATO już nie.

Czym spowodowany jest opór w podjęciu negocjacji z Macedonią Północną i Albanią? O czym Dmitrij Miedwiediew będzie rozmawiał z Serbami? Czym spowodowana jest aktywność USA w Serbii?

Ponadto w audycji:

- W Barcelonie od kilku dni trwają masowe protesty po wyrokach skazujących katalońskich polityków i aktywistów. Więcej w felietonie Patryka Michalskiego.

- Europejskie Menu Beaty Płomeckiej, a w nim podsumowanie dwudniowego szczytu Unii Europejskiej poświęconego m.in. sprawie Brexitu.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Katarzyna Semaan

Gość: dr Marko Babić (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 12.28

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W. Górecki: prezydent Gruzji chodziło o wymuszenie na UE zarysowania planu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:46
- Nastawienie społeczeństwa jest cały czas prozachodnie. Rośnie zniecierpliwienie i częściowo winą za to, że Gruzja jeszcze nie jest na ścieżce prowadzącej wprost do akcesji do Unii Europejskiej, obarczane są władze gruzińskie - mówi Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy Gruzja ma szansę na szybsze dołączenie do Unii Europejskiej?
rozwiń zwiń