Wybory prezydenckie. Dariusz Joński: namawiamy Barbarę Nowacką

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 16:11
- W ramach Inicjatywy Polska do kandydowania w wyborach prezydenckich jest namawiana Barbara Nowacka - powiedział w Jedynce Dariusz Joński, poseł Inicjatywy Polska z klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Dariusz Joński o wyborach prezydenckich i wystawianiu kandydata przez opozycję (W samo południe/Jedynka)
Dariusz Joński
Dariusz JońskiFoto: PAP/Leszek Szymański

W najbliższą sobotę odbędzie debata między wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską a prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem - pretendentami PO na prezydenta. Tydzień później nastąpią prawybory, które spośród tej dwójki wyłonią kandydata Platformy na prezydenta. Chociaż ma być on też wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej, partie wchodzące w jej skład - oprócz PO Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni - nie wykluczają wystawienia własnych pretendentów. Szefowa iPL Barbara Nowacka zapowiedziała niedawno, że może nie poprzeć osoby wystawionej przez PO.

KO 1200 pap.jpg
Wybory prezydenckie. Koalicjanci PO rozważają wystawienie swoich kandydatów

Dariusz Joński powiedział, że najpierw trzeba poczekać do rezultatów obrad Rady Krajowej iPL, które nastąpią w sobotę w Sejmie. - Każda z formacji, która wchodzi w skład Inicjatywy Polska, wypowie się w tej kwestii. W obradach Rady Krajowej wezmą też udział różne organizacje, także partie lewicowe, które się zgłosiły, a które zaprosiliśmy na spotkanie - podkreślił poseł iPL z klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

"W II turze poparcie powinna wyrazić cała opozycja"

Stwierdził, że dobrze się dzieje, że każda PO, iPL, Nowoczesna i Zieloni z osobna dyskutują na temat wystawienia swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Wyraził nadzieję, że uda się tym ugrupowaniom dojść do porozumienia w sprawie wspólnego pretendenta. - Uważam zresztą, że w drugiej turze wyborów poparcie dla opozycyjnego kandydata powinna wyrazić cała opozycja, by mógł on skutecznie walczyć o prezydenturę - podkreślił.

Poseł odniósł się także do ewentualnego kandydata z ugrupowania, które reprezentuje. - Jest namawiana Barbara Nowacka. Liderka naszej formacji to osoba rozpoznawalna z ogromnym zaufaniem społecznym, co widać nie tylko w sondażach - powiedział Dariusz Joński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Dariusz Joński (KO)

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 12.19

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr T. Słupik o prawyborach w PO: sprawa jest otwarta. M. Kidawa-Błońska ma większe szanse

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 12:28
- Mówiło się, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest w stanie wygrać lub przegrać z samą sobą. Potem okazało się, że ma konkurenta. Sprawa jest otwarta, wydaje mi się, że wygra Małgorzata Kidawa-Błońska - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

D. Joński: prezydentem powinna zostać osoba chcąca zjednoczyć naród

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 09:00
 - Wszelkie decyzje dotyczące wyborów prezydenckich Inicjatywa Polska podejmie do połowy stycznia - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce poseł Inicjatywy Polskiej z klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń