Ekspert: scenariusze w sprawie klimatu są coraz bardziej pesymistyczne

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 14:36
Na piątek (13.12) było planowane zakończenie szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie, gdzie delegacje z blisko 200 państw nadal nie osiągnęły porozumienia. Z tego powodu szczyt trwa dłużej. Punkty sporne to oczywiście system handlu emisjami i finansowanie działań mających ograniczyć zmiany klimatyczne.
Audio
  • Brak porozumienia w sprawie ochrony klimatu na COP25 w Madrycie (W samo południe/Jedynka)
Manifestacja zwolenników ochrony klimatu podczas szczytu COP25 w Madrycie
Manifestacja zwolenników ochrony klimatu podczas szczytu COP25 w MadrycieFoto: PAP/EPA

Na sesji plenarnej prezydent COP25, chilijska minister środowiska Carolina Schmidt wezwała delegatów rządowych do pracy nad nierozwiązanymi kwestiami. Powiedziała, że oczy całego świata są skierowane na delegatów w Madrycie. - To nasza odpowiedzialność, żeby dojść do tego porozumienia - podkreśliła prezydent COP25.

Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com wyjaśnia, że biorąc pod uwagę rozległość sporu można powiedzieć, że jest on między bogatą Północą i biednym Południem. Zwraca uwagę, że to co jest redukowane głównie przez państwa Unii Europejskiej wypełniają kraje, które wchodzą na drogę rozwoju i budują tanie źródła energii w "brudnej" technologii. - To podkopuje globalne wysiłki o zachowanie klimatu w takiej formie, w jakiej byśmy chcieli, żeby został zachowany - mówi ekspert. Zwraca uwagę, że prze ostatnich 30 lat, z wyjątkiem kryzysowego roku 2009, emisja CO2 stale rośnie, co oznacza, że dotychczasowe mechanizmy są nieskuteczne. Dlatego dyskutowane są nowe mechanizmy, m.in. handlu emisjami kompensacyjnymi. To musi być przede wszystkim rozwiązane.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap morawicki szymański kurtyka 1200.jpg
Zbigniew Stefanik: trudno oczekiwać, by polski rząd zapomniał o realiach panujących w naszym kraju

Jakub Wiech: w Madrycie nie dojdzie do porozumienia

Jakub Wiech ocenia, że Porozumienie Paryskie jest nieskuteczne, bo nie przewiduje środków przymusu. Najnowszy raport o ocieplaniu się klimatu wskazuje, że świat jest na najgorszej drodze w walce z ociepleniem i wszystko wskazuje na to, że nie uda się spełnić celów nakreślonych w Paryżu. Jego zdaniem, w Madrycie nie dojdzie do porozumienia, a wszyscy czekają na na następny COP w Glasgow, gdzie prawdopodobnie będą stworzone mechanizmy, jak rozumieć redukcje z Porozumienia Paryskiego, mechanizmy bardziej rygorystyczne.

Ekspert wskazuje, że duże gospodarki, np. Chiny w ostatnich 18 miesiącach oddały do użytku elektrownie o takiej mocy, jakie ma Polska, a docelowo będzie ich więcej, niż w całej Unii Europejskiej. Rozwiązaniem ma być podatek węglowy, żeby państwa europejskie nie przenosiły swojej produkcji do innych krajów, co oznacza, że problem nie został rozwiązany, tylko zamieciony pod światowy dywan,.

W audycji również o tym, że przywódcy unijni porozumieli się na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska uzyskała tymczasowe wyłączenie. Temat ma powrócić na szczycie szefów państw i rządów UE w czerwcu 2020 r. A także o wizycie w Europie Aung San Suu Kyi i zarzutach przeciwko władzom w Birmie za brutalne potraktowanie Rohindżów.

Posłuchaj całej audycji.

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Katarzyna Semaan

Gość: Jakub Wiech (portal Energetyka24.com)

Relacja: Beata Płomecka (PR Bruksela)

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 12.20

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poseł Lewicy o Zielonym Ładzie: liczyliśmy na konsensus na równych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:35
- Liczyliśmy na to, że przyłączymy do tego konsensusu na równych zasadach - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Maciejewska odnosząc się do informacji, że Polska została zwolniona z obowiązku osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz dnia: neutralność klimatyczna, sądownictwo i stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 16:52
Edyta Hołdyńska ("Sieci") i Michał Kolanko ("Rzeczpospolita") o stanowisku Polski w sprawie neutralności klimatycznej, zamiarach rządu wobec sędziów i reformie wymiaru sprawiedliwości oraz o stanie wojennym.
rozwiń zwiń