Wiceszef MSZ: UE uznała, że możemy dążyć do neutralności swoim tempem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 12:55
– Nie mamy elektrowni atomowych. Energii odnawialnej mamy bardzo mało. To jest skutkiem wieloletnich zapóźnień, począwszy od czasów komunistycznych - powiedział na antenie Jedynki Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Zaznaczył, że w związku z tą sytuacją UE przystała na dążenie do neutralności klimatycznej w innym tempie.
Audio
  • Paweł Jabłoński: UE musi zmuszać partnerów zewnętrznych do ograniczania emisji (W samo południe/Jedynka)
Paweł Jabłoński
Paweł JabłońskiFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

W trakcie ostatniego szczytu Rady Europejskiej Polska uzyskała zwolnienie z zastosowania zasady neutralności klimatycznej w 2050 roku. Ponadto nasz kraj będzie dochodził do tego celu bez wyznaczenia nowej daty zerowego bilansu pochłaniania i emitowania gazów cieplarnianych.

Własne tempo

- Cała Unia jednomyślnie uznała, że Polska ma taką sytuacją gospodarczą, zwłaszcza w zakresie systemu energetycznego, która powoduje, że do osiągnięcia neutralności klimatycznej możemy dochodzić w tempie innym niż pozostałe kraje UE - zaznaczył wiceszef MSZ.

>>>[TRÓJKA] Konrad Szymański o szczycie klimatycznym: udało się obronić polskie interesy

Paweł Jabłoński powiedział, że "zostało dostrzeżone to, że aby doszło do realnego wprowadzenia tych zmian, potrzebna jest solidarność i sprawiedliwa transformacja". - My nie mamy elektrowni atomowych. Energii odnawialnej mamy bardzo mało. To jest skutkiem wieloletnich zapóźnień, począwszy od czasów komunistycznych - wskazał.

ZOBACZ TAKŻE
morawiecki bruksela2 1200 pap.jpg
Premier: ustalenia ws. klimatu poprawią jakość życia polskiej rodziny

Najwięksi emitenci

Wiceszef MSZ zaznaczył również, że "jak podnosi od wielu miesięcy premier Mateusz Morawiecki", Unia Europejska może walczyć z emisjami CO2, ale odpowiada jedynie za 10 proc. światowej emisji.

- Co z tego, że na przykład Szwecja ograniczyła swoje krajowe emisje, skoro jednocześnie emisje z importu, produkty, usługi, związane z emisjami w krajach azjatyckich wzrosły o 100 proc. - podkreślił.

- W całej Europie moc zainstalowanych elektrowni węglowych to 150 gigawatów. Chiny tylko w tej chwili mają w budowie lub w planowaniu 148 gigawatów. Tak naprawdę konieczne jest wprowadzenie pewnego instrumentu, który zmusi partnerów zewnętrznych do tego, aby te emisje u siebie ograniczali - mówił Paweł Jabłoński i jako przykład takiego rozmawiania wymienił taryfę celną.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

msze/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To żaden sukces". Tusk zarzuca "kłamstwo brukselskie" premierowi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 11:23
Informacje po szczycie klimatycznym UE, na którym Polska dostała pól roku, by zastanowić się, czy na pewno chcemy wypaść z Unii Europejskiej w sprawach ochrony środowiska i klimatu, to "kolejne kłamstwo brukselskie premiera Mateusza Morawieckiego" - ocenił Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie: Polsce potrzeba więcej środków na transformację klimatyczną

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 14:08
- To nasz sukces, że UE uwzględniła naszą specyfikę w kwestii klimatu - mówił poseł PiS Tomasz Latos, zaznaczając, ze Polska potrzebuje więcej pieniędzy na transformację klimatyczną. Jednak według posła PO Andrzeja Halickiego, nieuczestniczenie w realizacji celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, może oznaczać brak odpowiednich funduszy UE dla Polski na te cele. Sprawa ta, w jego ocenie, jest wciąż przedmiotem negocjacji.
rozwiń zwiń