Ptasia grypa na Lubelszczyźnie. Telus: hodowcy mogą liczyć na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 14:10
- Jeśli to wina zarażonej paszy, to dużo łatwiej będzie zwalczyć wirusa. Gdyby okazało się, że powodem były migrujące ptaki, to byłby to większy problem - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia poseł PiS Robert Telus.
Audio
  • Robert Telus o wirusie ptasiej grypy i ASF (W samo południe)

Na fermach indyków w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim (Lubelskie) wykryto ognisko ptasiej grypy. Padło ok. 25 tys. ptaków. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził, że na terenie powiatu lubartowskiego wykryto wirusa ptasiej grypy H5N8. Wyjaśniono, że nie jest on groźny dla ludzi.

pap_indyki-1200.jpg
Ptasia grypa na Lubelszczyźnie. Instytut Weterynaryjny o zagrożeniu dla ludzi

Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie o ustanowieniu stref zapowietrzonej i zakażonej na terenie trzech powiatów: lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego.

Poseł Telus, który jest członkiem komisji rolnictwa, ocenił, że znając źródło, zarażenia jest dużo łatwiej zwalczyć.

- Jeżeli jest to - jak wcześniej podawały media - wina zarażonej paszy, zwalczyć wirusa będzie dużo łatwiej, bo wystarczy znaleźć źródło. Jeśli jest to kwestia ptaków migrujących, to jest już większy problem. Ale myślę, że sobie z tym poradzimy - ocenił poseł PiS. Zapowiedział przy tym, że poszkodowani hodowcy będą mogli liczyć na pomoc ze strony rządu.

ASF nadal jest problemem

1200_dzik_shutterstock.jpg
Michał Woś: populacja dzików w obecnych warunkach w Polsce nie jest zagrożona

W programie rozmawiano również o ewentualnych metodach mogących zatrzymać nadal rozprzestrzeniający się w Polsce afrykański pomór świń.

- Gdybym dziś powiedział, że mam na to 100-procentowo skuteczne rozwiązania, to skłamałbym. Wszystko, co robimy, pomaga w walce z ASF - powiedział Robert Telus.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: Robert Telus (PiS)

Data emisji: 02.01.20

Godzina emisji: 12.15

st/ag

Czytaj także

Rok rządów Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Ministerstwie Rolnictwa. Co dalej z dopłatami na zwierzęta hodowlane?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 20:02
- Podwyższony standard to są lepsze warunki utrzymania zwierząt, bardziej prośrodowiskowe, przyjaźniejsze dla ich behawioru, dla ich utrzymania - mówił o dopłatach na zwięrzęta hodowlane minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W "Debacie Jedynki" brali również udział Jarosław Sachajko (Kukiz'15) oraz Mirosław Maliszewski (PSL). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty dla rolników. Ryszard Bartosik z PiS: musi być 1200 zł do hektara

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:22
- Kiedy negocjowano dopłaty dla rolników przy wejściu do UE, złamano zasadę solidarności, że ci słabsi mają być wspierani - mówił w Debacie Jedynki Ryszard Bartosik z PiS. Dodał, że ówczesni negocjatorzy "zawalili sprawę". - Byliśmy uczciwi wobec polskiej wsi i nie obiecywaliśmy niewiadomo czego - stwierdził z kolei Paweł Bejda z PSL. - Trzeba walczyć o nową perspektywę w unijnym budżecie - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Telus: prawdziwa ekologia ma twarz polskiego rolnika

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 18:45
KE zaproponowało Zielony Ład, czyli dążenie do neutralności klimatycznej, co zdaniem niektórych może negatywnie wpłynąć na rolnictwo. Robert Telus (PiS) uważa, że w kwestii ekologii, polskie rolnictwo jest przykładem dla państw Zachodu. Jarosław Sachajko powiedział, iż "polski rząd daje się wpuścić w pseudoekologię".
rozwiń zwiń