Konflikt na Bliskim Wschodzie. Krzysztof Paszyk: polscy żołnierze powinni wrócić do kraju

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 13:36
- Nasze władze, nasze środowiska polityczne, które są obecne w polskim parlamencie dzisiaj wspólnie powinny pracować nad scenariuszem ściągnięcia polskich żołnierzy do Polski - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PSL Krzysztof Paszyk po irańskim ataku na bazy USA w Iraku. 
Audio
  • Krzysztof Paszyk o potrzebie szerokiej dyskusji na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie i sytuacji polskich żołnierzy stacjonujących w Iraku (PR1/W samo południe)
Audio
  • Krzysztof Paszyk o potrzebie szerokiej dyskusji na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie i sytuacji polskich żołnierzy stacjonujących w Iraku (PR1/W samo południe)

W nocy Iran ostrzelał dwie bazy wojskowe Stanów Zjednoczonych - Al Asad oraz Irbil - w których stacjonują też polscy żołnierze. To odpowiedź na likwidację przez Amerykanów dowódcy irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generała Ghasema Solejmaniego. Premier - zabierając głos na mównicy sejmowej i odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie - zwrócił się do posłów opozycji z apelem o współpracę z rządem w tej kwestii.

czaputowicz 1200 east news.jpg
Jacek Czaputowicz: ewakuowano ambasadora Polski w Iraku

- Domagaliśmy się informacji, pan premier wyszedł dzisiaj w obliczu wielu pytań, nie tylko ze strony PSL. Domagamy się jeszcze, dzisiaj bardziej potrzebnej, debaty na temat sytuacji międzynarodowej, zagrożeń, które wynikają z tej zaogniającej się sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie przypomnijmy mamy naszych żołnierzy - powiedział Krzysztof Paszyk.

Jak ocenił poseł PSL "dzisiaj przedstawiciele PiS, pan prezydent, rząd dyskutują sami ze sobą". - To jest też oczywiście potrzebne, ale właściwe by było to, abyśmy, czy to w formule Rady Bezpieczeństwa Narodowego czy jakiejkolwiek innej, zaczęli komunikować się jako wszyscy przedstawiciele Polaków - ocenił. Przypomniał, że prezydent zwołał RBN choćby przy okazji Światowych Dni Młodzieży. 

- Polscy żołnierze stacjonujący w Iraku są na misji szkoleniowej. Bomby, które tam spadają, pokazują, że realia się zmieniają - stwierdził gość Jedynki. Apelował, by podjąć działania zmierzające do powrotu polskiego kontyngentu do kraju. - Dobrze, że z sojusznikami jest kontakt, ale to są nasi żołnierze i nasze władze, nasze środowiska polityczne, które są obecne w polskim parlamencie dzisiaj wspólnie powinny pracować nad scenariuszem ściągnięcia polskich żołnierzy do Polski - przekonywał. 

W audycji poruszono też tematy organizowanych w Izraelu obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz formułowanych pod adresem marszałka Senatu zarzutów i jego ewentualnej rezygnacji ze stanowiska. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość: Krzysztof Paszyk (poseł PSL)

Data emisji: 08.01.2019

Godzina emisji: 12:23

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier o Bliskim Wschodzie: Polska stara się łagodzić i deeskalować napiętą sytuację

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 15:07
- Każda iskra może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu, dlatego staramy się doprowadzić do deeskalacji, staramy się łagodzić napiętą sytuację - tak o sytuacji na Bliskim Wschodzie podczas Rady Gabinetowej mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Müller: rząd popiera decyzję prezydenta ws. obchodów w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 07:19
Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że rząd popiera decyzję prezydenta, żeby nie jechać na Światowe Forum Holocaustu w Izraelu. Wczoraj prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie poleci 23 stycznia do Izraela na wydarzenie organizowane w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń