Ekspert: w Iranie rozsypał się system zabezpieczenia lotnictwa cywilnego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:42
- Po zaostrzeniu się konfliktu w Iranie żaden z samolotów nie powinien być dopuszczony do lotu - mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Ekspert odniósł się w ten sposób do zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego.
Audio
  • Daniel Boćkowski o sytuacji na Bliskim Wschodzie (W samo południe/Jedynka)
Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie
Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu w IranieFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Iran ogłosił w sobotę rano, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". W katastrofie zginęło 176 osób. Wcześniej Teheran zaprzeczał jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

- Nie ma przesłanek do tego, by przypuszczać, że był to atak intencjonalny. Natomiast jeśli chodzi o koncepcję błędu ludzkiego, to ważny jest sposób, w jaki działa procedura obrony przeciwlotniczej Iranu - zauważył prof. Boćkowski.

iran 1200 pap.jpg
Konflikt na Bliskim Wschodzie. Paweł Soloch: Iran nie chce, aby starcia zbrojne postępowały

- Nie chce mi się wierzyć w informację strażników rewolucji, że oni myśleli, iż jest to amerykańska rakieta. Jeżeli nie potrafi się odróżnić na radarze czegoś, co się wznosi i opada, to już jest źle - dodał ekspert.

Według niego w Iranie kompletnie rozsypał się system zabezpieczenia lotnictwa cywilnego. - Żaden z samolotów nie powinien wówczas być dopuszczony do lotu - podsumował. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Katarzyna Semaan

Gość: dr Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 12.30

kad

Czytaj także

"Mam nadzieję na koniec tej wojny nerwów". Premier o oświadczeniu Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 18:50
- W odniesieniu do sytuacji na Bliskim Wschodzie, myślę, że pojawiają się nadzieje na to, żeby nastąpiła tam rzeczywiście deeskalacja. Żeby ten poziom napięcia był mniejszy. Tak odczytuję ostatnie oświadczenie prezydenta Donalda Trumpa - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierewicz: propozycja, którą Trump złożył Iranowi ma znaczenie historyczne

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 11:31
- Donald Trump dokonał w ostatnich dniach dwóch rzeczy, które mają wymiar historyczny: zlikwidował wielkie zagrożenie na Bliskim Wschodzie i zaproponował Iranowi układ pokojowy - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, marszałek senior, były szef MON.
rozwiń zwiń