Prof. Jan Żaryn: powinniśmy wyraźnie komunikować Zachodowi prawdę o historii

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 13:15
- Powinniśmy wyraźnie komunikować Europie Zachodniej prawdę o historii. My w 1945 roku nie byliśmy wyzwoleni. Kraje Zachodu były. Dziś powinno być trochę więcej solidarności świata zachodniego w tej kwestii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk prof. Jan Żaryn.
Audio
  • Jan Żaryn o polityce historycznej (W samo południe/Jedynka)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

5. Światowe Forum Holokaustu odbędzie się 23 stycznia w Izraelu. Jednak bez obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Zrezygnował z udziału w tym wydarzeniu, bo w planie nie przewidziano jego przemówienia. Głos ma za to zabrać m.in. rosyjski przywódca Władimir Putin, który niedawno posługiwał się kłamliwą retoryką dotyczącą polskiej historii.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Wysokie poparcie dla decyzji prezydenta ws. rezygnacji z wyjazdu do Yad Vashem

- Po roku 2015, kiedy rozpoczęły się rządy Prawa i Sprawiedliwości, wzięliśmy się do pracy na różnych polach, w tym między innymi w zakresie polityki historycznej. Elementem tego dopominania się o prawdę, również w kwestii przebiegu II wojny  światowej jest niewątpliwie narastająca fala przeciwników, którzy do tej pory być może klepali nas po ramieniu - podkreślił w radiowej Jedynce Jan Żaryn.

PAP Władimir Putin 1200.jpg
”Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie”. Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

"Możemy promować polską wersję historii"

Profesor zaznaczył, że "dziś możemy promować polską wersję historii, nie narażając się tylko na oklaski". - Wiemy, że będziemy otrzymywać ciosy, ponieważ zderzyliśmy się z różnymi koncepcjami prowadzenia polityki historycznej, których nosicielami były strony myślące, że już na zawsze będą miały monopol. Tak jest na przykład w przypadku strony rosyjskiej - powiedział historyk.

- Rosyjska narracja będzie opowiadać światu po raz kolejny o wyzwoleniu Europy z faszyzmu - dodał Jan Żaryn. Jego zdaniem "powinniśmy wyraźnie komunikować Europie Zachodniej prawdę o historii".

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Niemieckie media: Polska była pierwszą ofiarą wojny i paktu Hitler-Stalin

- My w 1945 roku nie byliśmy wyzwoleni. Kraje Zachodu były. Niewątpliwie żołnierze Armii Czerwonej, którzy ginęli na froncie wschodnim, spowodowali, że mniej zginęło wolnych Francuzów, Anglików, Amerykanów czy polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Ale powinno być trochę więcej solidarności świata zachodniego wobec tych przeżyć, które myśmy mieli w latach 1944-45 i kolejnych - podsumował gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Ogórek

Gość: prof. Jan Żaryn (senator PiS)

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 12.18

bartos/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert PISM: Putin chce budować antysemicki obraz złej Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:00
- Polska powinna nadal głośno mówić światu prawdę o historii: nikt za nas tego nie zrobi - powiedział dr Łukasz Jasina (PISM), pytany o to, jak Polska powinna się bronić w obliczu propagandy rosyjskiej dotyczącej II wojny światowej. - Jeśli chodzi o kwestię antysemityzmu - Putin chce zaatakować Polskę, by osłabić naszą legitymizację w świecie, nasze więzy z sojusznikami - zaznaczył, mówiąc o celach rosyjskiej ofensywy.
rozwiń zwiń