X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zamach na niezawisłość sędziowską". Andrzej Dera o uchwale Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:33
- Konstytucja wyraźnie mówi, że mianowanie sędziów to prerogatywa prezydenta. Orzeczenie Sądu Najwyższego jest kuriozalne. To jest zamach na niezawisłość sędziowską - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.
Audio
  • Andrzej Dera: uchwała Sądu Najwyższego jest bardzo niebezpieczna (W samo południe/Jedynka)
Andrzej Dera
Andrzej DeraFoto: Wojciech Kusiński/PR1
1200_Müller_PAP.jpg
Rzecznik rządu: premier skierował do Trybunału wniosek ws. uchwały Sądu Najwyższego

W czwartek sędziowie Sądu Najwyższego odpowiedzieli na zagadnienie prawne dotyczące rozbieżności w orzecznictwie SN, dotyczące udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa w nowym składzie i statusu takich sędziów.

Według SN skład sądu jest nienależyty, gdy znajduje się w nim sędzia wyłoniony przez KRS w obecnym składzie. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia, ani do rozpoczętych już postępowań karnych. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN bez względu na datę ich wydania.

"Sędziowie postawili się ponad prawem"

Andrzej Dera, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia stwierdził, że "wczorajsza uchwała Sądu Najwyższego jest bardzo niebezpieczna". - Jedni sędziowie uważają, że drudzy nie powinni orzekać - tego de facto dotyczyła ta uchwała, która spowodowała, że Izba Dyscyplinarna nie może orzekać - podkreślił.

andrzej duda spotkanie pap 1200.jpg
Prezydent: naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa

- Ten przepis mówi, że sędziowie wnioskowani przez KRS, a mianowani przez pana prezydenta nie mogą orzekać w Izbie Dyscyplinarnej, nie mogę orzekać w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. To sędziowie postawili się ponad prawem i to oni decydują, kto w Polsce jest sędzią - zaznaczył minister w Kancelarii Prezydenta.

Dera: to orzeczenie jest kuriozalne

- Konstytucja wyraźnie mówi, że mianowanie sędziów to prerogatywa prezydenta. To jest prerogatywa, której nie można podważyć. (...) To orzeczenie jest kuriozalne. Uchwała Sądu Najwyższego mówi, że są sędziowie, ale nie mogą orzekać. To jest zamach na niezawisłość sędziowską. Nikt nie ma prawa zabronić orzekania sędziom. To jest jeden z fundamentów niezawisłości - stwierdził Dera.

Minister pytał: "jeżeli sędziom zabrania się orzekać to kim oni są?". - Oni nie są emerytami. Są dalej sędziami, tylko pozbawia się ich możliwości orzekania. To jest bardzo niebezpieczne i wprowadza poważny chaos. Może za chwilę będzie uchwała, że posłowie nie będą mogli głosować. Kim będzie poseł, który nie będzie mógł głosować? - stawiał pytania gość red. Jachowicza.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 12.21

PR1/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Uchwała SN nie jest źródłem prawa". Przewodniczący KRS komentuje spór prawny

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 11:58
- Obowiązkiem każdego sędziego jest orzekanie, a sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom - powiedział przewodniczący KRS Leszek Mazur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: część sędziów SN przypisuje sobie moc stanowienia prawa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 12:08
- Takie prawo w porządku konstytucyjnym państwa polskiego ma wyłącznie Sejm i Senat, SN przejmuje kompetencje Trybunału Konstytucyjnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Destrukcja ważnego w organizacji państwa systemu". Krzysztof Kawęcki o sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:23
- Nie byłoby wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego, gdyby nie świadomość grupy sędziów, bardzo wpływowych, że mają wsparcie zewnętrzne, instytucji unijnych, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Trybunału Sprawiedliwości UE - mówił w Polskim Radiu 24 politolog Krzysztof Kawęcki. Spór wokół reformy sądownictwa komentował także prof. Andrzej Zybała.
rozwiń zwiń