Agnieszka Bryc: konferencja w Yad Vashem specjalnie dla Putina

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 14:56
Nie milkną echa Światowego Forum Holokaustu w Yad Vashem w Jerozolimie. Byli tam m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier. Nie było prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który odmówił udziału w konferencji.
Audio
  • Światowe Forum Holokaustu w Yad Vashem (W samo południe/Jedynka)
Naczelny rabin Rosji Berel Lazar (L) i prezydent Rosji Władimir Putin podczas Światowego Forum Holokaustu
Naczelny rabin Rosji Berel Lazar (L) i prezydent Rosji Władimir Putin podczas Światowego Forum Holokaustu Foto: PAP/ EPA/ALEXEI NIKOLSKY /SPUTNIK

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Izraela Benjamin Netanjahu Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Izraela Benjamin Netanjahu

Prezydent Ukrainy zyskał wizerunkowo
W ostatniej chwili udział w konferencji odwołali prezydenci Litwy i Ukrainy, a także Jared Kushner, zięć prezydenta USA Donalda Trumpa. Dr Agniszka Bryc zwraca uwagę na zachowanie delegacji ukraińskiej. Prezydent Wołodymyr Zełenski oddal swoje miejsce na rzecz ocalałych z Holokaustu, a sam przespacerował się przed Ścianę Płaczu, gdzie modlił się nie tylko za ofiary Holokaustu, ale także za ofiary wojny z Rosją. - Prezydent Zełenski wybrnął z tego w wyborny wizerunkowy sposób - przyznaje politolog. Bo też niezręcznie mu by było zajmować miejsce na sali, gdzie był Władimir Putin i słuchać wystąpienia rosyjskiego prezydenta.

Polityczny kontekst konferencji
Doktor Agnieszka Bryc zwraca uwagę, że podczas konferencji decydujący był kontekst polityczny, co przebijało się w wystąpieniach wszystkich mówców. - Nawiązując do ofiar Holokaustu i hasła-sloganu "Nigdy więcej" mówcy bardzo szybko przechodzili do spraw aktualnych.

Konferencja szyta pod Władimira Putina
Wskazuje, że sukces Władimira Putina na konferencji w Yad Vashem jest powrotem prezydenta Rosji na salony światowej dyplomacji. - On brylował pośród przywódców ponad 40 państw - mówi politolog i wskazuje, że konferencja miała przede wszystkim temu służyć. Zwłaszcza, że była połączona z odsłonięciem w Jerozolimie pomnika Ofiar Oblężenia Leningradu.

Doktor przewiduje, że poniedziałkowe (27.01) obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau będą o wiele mnie polityczne.

Posłuchaj całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Katarzyna Semaan

Gość: dr Agneszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 25.01.2020

Godzina emisji: 12.09

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Kaczyński dla "Bilda" o kłamstwach Putina: świat zna prawdę

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 07:41
- Władimir Putin próbuje kierować uwagę ludzi na nas, Polaków, by zamazać uwikłanie swojego własnego kraju w wybuch II wojny światowej oraz konsekwencje tego faktu - ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Wróblewski: premier Izraela nie dbał o ofiary Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:10
- Ofiary te niedawno protestowały, że nie mają za co żyć. To nie jest nowy problem w tym kraju. O tej kwestii jeszcze w latach 60. pisała Hannah Arendt - podkreślił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. Gośćmi audycji byli także Karol Gac z portalu DoRzeczy i Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: Polacy popierają działania prezydenta i premiera ws. kłamstw Putina

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 13:51
60 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania, które podjęli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki na arenie międzynarodowej po ataku ze strony Władimira Putina i Rosji,  przeciwnego zdania jest 29 proc. 11 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania - wynika z sondażu IBRiS.
rozwiń zwiń