Halicki o polskich sądach: chaos i zdemolowany porządek prawny

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 13:00
- Nie mamy w Polsce KRS, mamy jakąś politycznie nadzorowaną instytucję. Nie mamy Trybunału Konstytucyjnego, mamy jego fasadę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Halicki, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do sporu o sądownictwo między Polską a Unią Europejską.
Audio
  • Andrzej Halicki o polskim wymiarze sprawiedliwości i relacjach Polski z Unią Europejską (W samo południe/Jedynka)
Andrzej Halicki
Andrzej HalickiFoto: Polskie Radio

Trybunał Konstytucyjny opublikował postanowienie, w którym wstrzymał stosowanie uchwały trzech połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego. Według uchwały SN, sędziowie wyłonieni przez obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa nie powinni orzekać.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Spór kompetencyjny. TK zdecydował ws. stosowania uchwał Sądu Najwyższego

Trybunał Konstytucyjny wydał to postanowienie w związku z wnioskiem marszałka Sejmu o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem, prezydentem RP, a Sądem Najwyższym. Chodzi o zbadanie, czy SN jest uprawniony do dokonywania zmian stanu normatywnego w sferze ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości, czy takie uprawnienia pozostają w wyłącznej kompetencji władzy ustawodawczej. Ponadto TK ma również wyjaśnić, czy kompetencja prezydenta RP dotycząca powoływania sędziów może być rozumiana w taki sposób, że dozwolone jest przyznanie SN lub innemu sądowi nieprzewidzianych konstytucją RP uprawnień do oceny skuteczności powołania sędziego.

"Nie ma żadnego sporu kompetencyjnego"

W ocenie Andrzeja Halickiego z Koalicji Obywatelskiej "Trybunał Konstytucyjny jest powołany do rozstrzygania zgodności z Konstytucją, nie ma kompetencji do rozstrzygania o prawie sędziów do orzekania". - Nie ma żadnego sporu kompetencyjnego. Trybunał Konstytucyjny jest instytucją polityczną, zawłaszczoną przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Mamy spór co do tego, kto stanowi ten trybunał - ocenił.

Jak mówił, w Polsce "mamy zdemolowany porządek prawny i chaos". - Jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny, myślę, że instytucje europejskie powinny się zastanowić, czy tak jak TSUE zamraża możliwość funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, tak samo TK nie powinien takiemu zamrożeniu ulec - wskazał Andrzej Halicki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Piotr Pałka: interwencje UE w Polsce to nieuzasadniona i niezrozumiała agresja

- Pytanie dotyczy m.in. tego, czy sędziowie mają prawo do weryfikowania kwestii związanych z orzeczeniami TSUE. Jeżeli sędziowie wykonują obowiązki wynikające z orzeczenia TSUE i spotykają ich kary dyscyplinarne, to nie ma to nic wspólnego z normami praworządności - tłumaczył. - Pogląd jest oczywisty, sytuacja jest zero-jedynkowa - ocenił.

Gersdorf PAP-1200.jpg
Anusz: w sporze o sądownictwo przełomem będzie koniec kadencji pierwszej prezes SN

Halicki: veto prezydenckie jedynym rozwiązaniem

Pytany, jak ten problem można rozwiązać, podkreślił, że "jedyna propozycja (...) to zawetowanie tych wadliwych ustaw i cofnięcie się do punktu wyjścia". Na uwagę prowadzącego, że "na weto prezydenta się nie zanosi", Andrzej Halicki odparł, że "prezydent dawno przestał być prezydentem". - Od samego początku jest rzecznikiem jednej partii, reprezentuje jeden punkt widzenia - wskazał. - Prezydent miał być reprezentantem całej wspólnoty, wszystkich Polaków, a nade wszystko przysięgał na konstytucję, że będzie jej wierny, a łamie ją - ocenił Halicki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Uchwała Sądu Najwyższego. Prezydent wnioskuje do Trybunału Konstytucyjnego

W audycji także o rezolucji Rady Europy w sprawie praworządności w Polsce, o europejskim pakiecie klimatycznym oraz o wyborach prezydenckich i roli Grzegorza Schetyny w PO po objęciu sterów partii przez Borysa Budkę. - Myślę, że z jego doświadczenia nie można rezygnować, wręcz przeciwnie: w dwójnasób będzie potrzebne - ocenił Andrzej Halicki.  

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Andrzej Halicki (eurodeputowany KO)

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 12.20

Jedynka, IAR/ mbl/kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włodzimierz Bernacki: większość w Radzie Europy stanowią środowiska lewicowe

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 20:30
- Nie możemy odwoływać się do polskich rozwiązań konstytucyjnych, nie możemy używać jakiejkolwiek argumentacji, ponieważ jako przedstawiciele środowisk konserwatywnych jesteśmy skazani na przegraną. Większość w Radzie Europy to środowiska lewicowe i liberalne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS prof. Włodzimierz Bernacki. Gościem audycji był także Bogusław Sonik (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki o wizycie Viery Jourovej: polskie władze dobrze rozegrały tę sprawę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 20:22
- Mam nadzieję, że pani Viera Jourova pomyśli także o ludziach skrzywdzonych przez "wymiar niesprawiedliwości", nie tylko o sądach - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozmawiając twarzą w twarz można pójść do przodu". Wiceszefowa KE o wizycie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 20:51
- Przyjechałam z mocnym przesłaniem od szefowej KE, to nie były negocjacje. Nie będziemy ustanawiać kompromisów, jeśli chodzi o podstawowe wartości. Musimy uzgodnić, jak sprawić, by polski wymiar sprawiedliwości mógł być godzien zaufania wśród partnerów europejskich - podkreśliła wiceszefowa KE Viera Jourova.
rozwiń zwiń