"Łukaszenka nie zmieni wektora geopolitycznego". Ekspert o wizycie Pompeo na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 13:50
- Aleksander Łukaszenka może wykonywać drobne ruchy np. pozwalać na demonstracje opozycji, ale nie jest gotowy na jakąkolwiek istotną reformę systemu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Mienkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Ekspert o wizycie Pompeo na Białorusi (W samo południe/Jedynka)
Aleksander Łukaszenka i Mike Pompeo
Aleksander Łukaszenka i Mike PompeoFoto: PAP/EPA/NIKOLAI PETROV / BELTA / POOL

- Rozumiemy, że jesteście sąsiadami i że łączy was długa wspólna historia z Rosją, ale nie mówimy o wyborze między nami i nimi - mówimy o stosunkach dyplomatycznych – oświadczył Pompeo przed rozpoczęciem rozmów z Alaksandrem Łukaszenką za zamkniętymi drzwiami. Dodał, że Stanom Zjednoczonym zależy na tym, by na Białorusi były przestrzegane prawa człowieka i prawa obywatelskie.

pompeo 1200 pap.jpg
Mike Pompeo na Białorusi: nie prosimy o wybór pomiędzy Wschodem a Zachodem

O wizycie szefa amerykańskiego MSZ na Białorusi mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Z jednej strony widać większe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych jeżeli chodzi o sprawy Białorusi. Chodzi o powstrzymanie Rosji oraz Chin w Europie. Elementem tego jest większa intensyfikacja relacji z państwami Europy Wschodniej. Z drugiej strony jednak USA dają do zrozumienia, że te gesty nie zmienią fundamentalnie sytuacji geopolitycznej - tłumaczył ekspert.

- Natomiast uwagi dotyczące praw człowieka są skierowane także do polityków amerykańskich, a konkretniej opozycji demokratycznej w Stanach Zjednoczonych, która zarzuca Donaldowi Trumpowi, że ten przyjaźni się z dyktatorami - dodał.

Ekspert stwierdził też, że Łukaszenka nie jest gotowy na zmianę wektora geopolitycznego. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "W samo południe"
Prowadzący: Katarzyna Semaan
Gość: Marek Menkiszak(Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 01.02.2020
Godzina emisji: 12.40

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak