Barbara Dolniak: Tomasz Grodzki w pełni wykonuje swoje obowiązki

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 13:28
- Politykę zagraniczną w państwie sprawują prezydent, rząd i inne najważniejsze osoby, to musi być pewna całość i zbiorowe działanie - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Dolniak, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Żadnemu marszałkowi Senatu, bez względu na to, z jakiej opcji pochodzi, nie wolno odbierać tej odpowiedzialności - dodała.
Audio
  • Barbara Dolniak o działalności zagranicznej marszałka Senatu (W samo południe/ Jedynka)
Audio
  • Barbara Dolniak o działalności zagranicznej marszałka Senatu (W samo południe/ Jedynka)

W Warszawie trwa oficjalna wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Spotka się on z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

Macron i Duda 1200.jpg
Rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Francji w Polsce

"Jedna z najważniejszych osób w państwie"

Zagraniczną działalność Tomasza Grodzkiego komentowała gość Polskiego Radia. W jej ocenie "jeżeli rządzący nie chcą rozmawiać z opozycją, to trudno się dziwić, że sytuacja wygląda tak, jak wygląda". Tomasz Grodzki "w pełni wykonuje zadania wynikające z jego obowiązków i obowiązującego prawa". - To nie tylko sprawy dotyczące prawa krajowego, ale też stosunków zewnętrznych. Żadnemu marszałkowi Senatu, bez względu, z jakiej opcji pochodził, nie wolno odbierać tej odpowiedzialności - wskazała poseł KO.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Publicysta o spotkaniu Grodzki-Pelosi: politykę zagraniczną prowadzi prezydent, a nie marszałek Senatu

W ocenie Barbary Dolniak, "musimy pamiętać o tym, że marszałek Senatu jest jedną z najważniejszych osób w państwie". - Zawsze jest to ważna funkcja. Jest przedstawicielem jednej z izb polskiego parlamentu, do którego obowiązków należy prowadzenie spraw z zakresu stosunków z innymi krajami, a także z instytucjami i organami Unii Europejskiej, ich przedstawicielami. Senat jest izbą, zajmującą się relacjami dotyczącymi takich stosunków. Marszałek Senatu ma takie obowiązki - oceniła gość Polskiego Radia.

Różnice w notatkach ze spotkania Grodzki - Andreev

19 grudnia 2019 roku Tomasz Grodzki spotkał się też z ambasadorem Rosji w Polsce, Sergeyem Andreevem. Zgodnie z komunikatem MSZ, opublikowanym 6 stycznia b.r. spotkanie Grodzki - Andreev nie było uzgodnione z pionem wschodnim resortu. 21 stycznia Polska Agencja Prasowa opublikowała notatkę z tego spotkania. Wynika z niej, że Tomasz Grodzki "w uzgodnieniu z MSZ, zaproponował odnowienie relacji między izbami wyższymi parlamentów obu krajów na szczeblu wicemarszałków izby, jako ostrożne otwarcie kanału komunikacji".

PAP Tomasz Grodzki 1200.jpg
"Może wywołać dwugłos w relacjach z USA". Senator PiS o spotkaniu Grodzki-Pelosi

Portal tvp.info poinformował z kolei w niedzielę 2 lutego, że propozycja "ostrożnego otwarcia kanału komunikacji" nie została uzgodniona z MSZ. Portal pisze, że upubliczniona przez Kancelarię Senatu notatka różni się od ujawnionej w artykule notatki, którą sporządzono po spotkaniu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W notatce dla resortu nie znalazło się sformułowanie "w uzgodnieniu z MSZ" - czytamy na stronie tvp.info.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Tomasz Grodzki przyłapany na kłamstwie? "Nie było uzgodnień z MSZ ws. propozycji dla Rosji"

W rozmowie także o zarzutach korupcyjnych stawianych Tomaszowi Grodzkiemu przez jego byłych pacjentów, o Borysie Budce i jego roli w PO, a także o reformie sprawiedliwości. - Patrząc na to, co działo się przez ostatnie lata, PiS nie słuchał tego, co mają do powiedzenia obywatele. Obywatele chcą sprawnego wymiaru sprawiedliwości, a czas oczekiwania (na wyroki) rośnie, chcą tanich procesów, a koszty sądowe ciągle rosną. Proszę mi powiedzieć: na czym ta reforma wymiaru sprawiedliwości polega? - pytała Barbara Dolniak.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość: Barbara Dolniak (poseł Koalicji Obywatelskiej)

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 12.13

mbl/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie Grodzkiego z Pelosi. Bielan ostrzega marszałka Senatu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 11:00
- Jeżeli Tomasz Grodzki będzie budował wizerunek Polski, jako kraju, w którym są problemy z przestrzeganiem praworządności, to trudno mi sobie wyobrazić gorszy cios dla polskiej racji stanu, jaki może zadać. Będzie to ocierało się o zdradę naszych interesów - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Adam Bielan (Porozumienie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek Senatu chciał odnowy kontaktów z Rosją. Jest notatka ze spotkania Grodzki-Andriejew

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 15:10
Podczas grudniowej rozmowy z ambasadorem Rosji Siergiejem Andriejewem marszałek Senatu Tomasz Grodzki proponował m.in. odnowienie kontaktów na szczeblu wicemarszałków izb obu krajów oraz zaproponował, by kontakty te prowadził wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
rozwiń zwiń