Gróbarczyk: zastanawia mnie to, że Timmermans jest twarzą blokowania przekopu Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 12:55
- Zastanawiające, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który pochodzi z kraju, który zbudował tyle kanałów, dziś jest główną twarzą blokowania inwestycji – mówił Programie 1 Polskiego Radia minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, odnosząc się do przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Apelował o zdrowy rozsądek w tej sprawie.
Audio
  • Marek Gróbarczyk o przekopie przez mierzeję i zapobieganiu suszy (Jedynka/W samo południe)
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek GróbarczykFoto: PAP/Paweł Supernak

- Wydaje mi się, że jednak tutaj nastąpi otrzeźwienie. Mam nadzieję, że spotkanie komisarza Fransa Timmermansa z ekologami z Polski m.in., mające na celu omówienie inwestycji, nie ma za zadanie budowania przysłowiowej piątej kolumny – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Jedynce.


CZYTAJ TAKŻE
Mierzeja 1200.jpg
Zatwierdzono harmonogram budowy przekopu przez mierzeję

- W pełni deklaruję i zawsze będę deklarował chęć współpracy - tak jak i do tej pory prowadziliśmy rozmowy z Komisją Europejską, wyjaśnialiśmy wszystkie kwestie sporne. Myślę, że sprawa mierzei została omówiona na wszystkie sposoby, wszystkie zagrożenia zostały usunięte. Jakie tu zresztą zagrożenia: łączymy morze z zalewem. To przyniesie tylko pozytywny aspekt. Jednak gdy się chce, to kij się znajdzie – mówił minister Marek Gróbarczyk.

To apel do wszystkich (...), by zdrowy rozsądek miał górę - zaznaczył.

W przyszłym tygodniu zorganizujemy zapewne spotkanie dla dziennikarzy - zapowiedział też minister. – Będziemy zabijać ściankę Larsena, ściankę szczelną od strony Zatoki Gdańskiej,  budować nabrzeże przyszłego portu przejścia przez Mierzeję Wiślaną - dodał.

Polsce grozi susza

Minister ostrzegał także przed skutkami suszy i opowiadał o programie, który ma złagodzić jej skutki. - Są  przewidywania, że susza, która teraz nasz czeka, będzie jedną z najmocniejszych, które mogą nas spotkać – mówił Marek Gróbarczyk.

Cały czas weryfikuje te przewidywania pogoda. Jednak w związku z tym, że skutki mogą być bardzo dotkliwe, przygotowujemy działania łagodzące - zaznaczył.

Jak mówił, działania te są o dziesięciolecia spóźnione. - Do tej pory realizowana była tylko polityka związana z osuszaniem, z walką z powodzią, wszelkimi działaniami w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, Nikt nie zajmował się kwestią  związaną z nawadnianiem i programem retencyjnym – dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość:  Marek Gróbarczyk (minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej)

Data emisji: 05.02.2020

Godzina emisji: 12.13

agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Inwestycje w nawadnianie są konieczne". Na przeciwdziałanie suszy ministerstwo przeznaczy 400 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 13:33
Setki milionów złotych na poprawę retencji wody przeznaczy w tym roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Pieniądze mają trafić między innymi na budowę jazów, które pozwolą zatrzymać więcej wody w środowisku. Planowane inwestycje mają złagodzić skutki suszy w regionach, które są najmocniej zagrożone brakiem wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatwierdzono harmonogram budowy przekopu Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 08:06
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni zatwierdził harmonogram budowy przekopu Mierzei Wiślanej - podaje Radio Gdańsk. Jednym z pierwszych gotowych elementów inwestycji będzie tymczasowe nabrzeże. Prace potrwają do 2022 roku. 
rozwiń zwiń