Wybory w Irlandii. Ekspert: IRA zachowała nieformalne wpływy w Sinn Fein

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:28
- Wielu aktywistów IRA zachowało nieformalne wpływy w strukturach Sinn Fein i to bardzo często oni decydują o pewnych działaniach podejmowanych przez tę partię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy IRA po wyborach będzie wpływać na irlandzką politykę?
Audio
  • Irlandia Północna, Unia Europejska, karnawał w Wenecji (Jedynka/ W samo południe)
Trwają wybory w Irlandii. Na kogo zagłosują Irlandczycy?
Trwają wybory w Irlandii. Na kogo zagłosują Irlandczycy?Foto: PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

W Irlandii dziś rano rozpoczęły się wybory parlamentarne. Jak wskazują sondaże, mogą one przynieść poważną zmianę w politycznym układzie sił. Mimo że premierowi Leo Varadkarowi grozi utrata władzy, on sam zdaje się nie przyjmować tego do wiadomości. Niespodziewanie na prowadzenie w sondażach wysunęła się lewicowa, aktywnie opowiadająca się za zjednoczeniem Wyspy partia Sinn Fein.

Sinn Fein powiązana z IRA

- Sinn Fein powstała w 1905 roku jako polityczne ramię wówczas Ogólnoirlandzkiego Ruchu Niepodległościowego, a Irlandzka Armia Republikańska (IRA) była ramieniem militarnym. W zasadzie to połączenie przetrwało przez cały XX wiek, przy czym kiedy rozpoczęły się "Troubles" w Irlandii Północnej pod koniec lat 60., później lata 70. i 80.,to Sinn Fein była bardzo mocno związana z IRA. Do tego stopnia, że część aktywistów IRA stawała się potem członkami Sinn Fein - twierdzi dr Krzysztof Winkler.

Zdaniem eksperta Jedynki wydaje się, że związki Sinn Fein z IRA nadal są silne, ponieważ wielu aktywistów IRA zachowało nieformalne wpływy w strukturach partii i to bardzo często oni decydują o działaniach podejmowanych przez Sinn Fein. - Jest obawa wśród dwóch największych irlandzkich partii, że ci ludzie uzyskają znaczny wpływ już nie tylko na Sinn Fein jako partię polityczną, ale również na politykę irlandzką - dodaje.

Kto głosuje na Sinn Fein?

Sinn Fein ma coraz większe poparcie wśród młodych ludzi. Czy to oznacza, że oni nie pamiętają, co działo się w przeszłości?

- W dużej mierze tak. To są osoby, które urodziły się już po zakończeniu okresu starć w Irlandii Północnej, które przecież przeniosły się też na Wyspy Brytyjskie i miały swoje odbicie w Irlandii. Trzeba pamiętać, że to był 1998 rok, od tego czasu minęło ponad 20 lat. Jest już generacja, która tego nie pamięta i dla niej jest to tylko i wyłącznie historia, którą poznają z podręczników lub nie w zależności od tego, czy chce im się zajrzeć do podręczników.

Czym Sinn Fein przyciąga do siebie młode społeczeństwo? Dlaczego brexit nie przełożył się na sondaże w Irlandii? Czy Irlandczycy mogą być znużeni obecną władzą?

Ponadto w audycji:

- W Unii Europejskiej trwają intensywne negocjacje w sprawie przyszłego budżetu Wspólnoty po 2020 roku. Szef Rady Europejskiej Charles Michel w tym tygodniu miał kilkanaście spotkań z europejskimi przywódcami, m.in. w czwartek z premierem Mateuszem Morawieckim. Kolejna runda negocjacji zaplanowana jest na przyszły tydzień. Więcej na ten temat w Europejskim Menu Beaty Płomeckiej.

- W Wenecji rozpoczyna się znany na całym świecie karnawał. W tym roku cieniem na wydarzenie rzuca się sprawa ubiegłorocznej powodzi, która wyrządziła duże szkody. Felieton Adrian Bąka.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Katarzyna Semaan

Gość: dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 8.02.2020

Godzina emisji: 12.29

DS

Zobacz więcej na temat: Irlandia IRA