Poseł PiS: zawsze popieraliśmy obecność Polski w UE

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 13:00
- Polska na pewno będzie w Unii Europejskiej. Prawo i Sprawiedliwość zawsze popierało obecność naszego kraju w UE i nadal będziemy tego bronili - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Andzel (PiS).
Audio
  • Andzel: Unia Europejska jest jednością. My będziemy o tę jedność we wspólnocie walczyli (W samo południe/Jedynka)
Waldemar Andzel
Waldemar AndzelFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
prezydent andrzej duda free twitter 1200.jpg
Prezydent: jak ktoś mówi o polexicie, to widocznie bardzo go pragnie

O obieranie "kursu na polexit", poprzez reformę wymiaru sprawiedliwości, partię rządzącą oskarża Koalicja Obywatelska. PiS zaprzecza temu, że chce wystąpienia Polski ze Wspólnoty i przekonuje, że kwestia wymiaru sprawiedliwości pozostaje w wyłącznej gestii władz poszczególnych krajów.

- Przypomnę, że pierwszą partią, która głosiła przystąpienie Polski do UE i NATO na początku lat 90. było Porozumienie Centrum, jeszcze przed Prawem i Sprawiedliwością - mówił poseł PiS.

Andzel zaznaczył, że jego ugrupowanie jest za tym, żeby "być w Unii Europejskiej, ale i ją reformować". - Tak, żeby nie była ona nazbyt urzędnicza, administracyjna. Aby była sprawiedliwa, aby była Unią równych prędkości, a nie dwóch. (...) W Unii Europejskiej jest wielu sojuszników Polski. Są również pewne środowiska polityczne, lewicowo-liberalne, które mogą nie akceptować obecnego rządu w Polsce - podkreślił.

"Nie pozwolimy na rozbicie Unii"

1200_UE_shutterstock.jpg
Politycy opozycji straszą polexitem. Polacy im nie wierzą

- Tak naprawdę Unia Europejska jest jednością. My będziemy o tę jedność we wspólnocie walczyli. Nie pozwolimy na rozbicie Unii. Różne czynniki wewnętrzne, ale i zewnętrzne mogą prowadzić do rozbicia - tłumaczył gość Programu 1 Polskiego Radia.

Waldemar Andzel zapewnił, że "jest wiele krajów, które będą wspierać Polskę w jej działaniach". - Tak, aby nie dopuścić do powstania Unii dwóch prędkości. Mam nadzieję, że wspólnota europejska dojrzeje do tego, żeby się rozwijać w jednym tempie - to jest jedyne rozwiązanie. Po to Unia Europejska była budowana, aby wszyscy byli równo traktowani - zaznaczył.

"Poparcie dla Andrzeja Dudy jest bardzo wysokie"

Podczas rozmowy poruszono również temat wyborów prezydenckich i szans Andrzeja Dudy na wygraną.

- Poparcie dla Andrzeja Dudy jest bardzo wysokie. Mimo to walczymy o każdy głos i walczy o to bardzo mocno sam prezydent - był w każdym powiecie w Polsce. Urzędujący prezydent będzie miał nasze poparcie, jesteśmy zadowoleni z jego prezydentury. Andrzej Duda jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że również wszystkich Polaków, którym leży na sercu dobro naszej ojczyzny - mówił polityk PiS.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Waldemar Andzel (PiS)
Data emisji: 11.02.20
Godzina emisji: 12.17

pb/ag

Czytaj także

Politolog: opozycja chce zrobić z naszych rządzących "polexitowców"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 13:03
- W przypadku Polski nie mówimy o żadnym polexicie, tylko o walce o nasze interesy, ale opozycja wykorzystuje to nazewnictwo przeciw władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog (Uczelnia Łazarskiego). Gościem Polskiego Radia 24 był również dr Marcin Zaborowski (Uczelnia Łazarskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

TSUE zagrozi Polsce milionową karą? Macierewicz: szantaż bez pokrycia ze strony unijnych instytucji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:43
- Zaczyna dochodzić do próby zaangażowania mechanizmów administracyjno-wykonawczych i finansowych Unii przeciwko Polsce. (…) Są środowiska, lobby, którym nie podoba się także to, że w naszym kraju nastąpił zdecydowany wzrost gospodarczy - powiedział Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu, w odniesieniu do informacji wskazujących, że unijne instytucje mogą zagrozić Polsce karami finansowymi w związku z przeprowadzaną reformą sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saryusz-Wolski o debacie w PE w sprawie Polski: ciąg dalszy nękania

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 11:43
Europoseł Jacek Saryusz-Wolski mówi, że dzisiejsza dyskusja w Parlamencie Europejskim o praworządności w Polsce to ciąg dalszy nękania i szkalowania naszego kraju. O dopisanie tego tematu do porządku obrad wnioskowali liberałowie. W Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz - Wolski mówił, że debata odbędzie się późnym wieczorem, około godziny 21 - 22. "Podejrzewam, że jak zawsze przy pustej sali. Główną osobą, która będzie przemawiała z frakcji konserwatywnej, będzie pani premier Beata Szydło" - dodał europoseł.
rozwiń zwiń