Wybory parlamentarne na Słowacji. Ekspert: partia rządząca ma poważną konkurencję

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 13:21
- Słowacja zmieniła się pod tym względem, że SMER ma poważnego konkurenta, od którego dzieli go kilka procent głosów. Wcześniej zdecydowanie dystansował swoich oponentów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Juraj Marusiak ze Słowackiej Akademii Nauk.
Audio
  • Dr Juraj Marusiak o wyborach parlamentarnych na Słowacji (W Samo Południe/Jedynka)
Wybory parlamentarne na Słowacji 2020
Wybory parlamentarne na Słowacji 2020Foto: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Na Słowacji odbywają się w niedzielę wybory parlamentarne. Zdaniem gościa radiowej Jedynki "trudno jest przewidywać czy wygra rządząca partia SMER". - Rankingi pokazywały, że może wygrać, ale jego potencjał koalicyjny jest bardzo niski. Oprócz tego są udostępnione są nieoficjalne sondaże, z których wynika, że mały procent głosów więcej może zdobyć ruch populistyczny pt. "Zwykli Ludzie" - podkreślił rozmówca.

- Słowacja już zmieniła się pod tym względem, że SMER ma poważnego konkurenta, od którego dzieli go kilka proc. głosów, a wcześniej dystansował swoich oponentów. Ruch "Zwykli Ludzie" to ruch konserwatywny opowiadający się za demokracją bezpośrednią. Zrzesza aktywistów lokalnych i chrześcijańskich - zaznaczył.

- Ostatnie sondaże wskazują na to, że nawet gdyby obie te partie chciały stworzyć koalicję, nie miałyby wystarczająco miejsc w parlamencie. Dla SMER byłaby to utrata bardzo poważnych kontaktów międzynarodowych, z czym mogłaby się nie pogodzić część jego członków - podsumował gość Jedynki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadząca: Katarzyna Seman
Gość: dr Juraj Marusiak (Słowacka Akademia Nauk)
Data emisji: 29.02.2020
Godzina emisji: 12.42

pkr/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nigdy nie zapomnimy". Były prezydent Słowacji w drugą rocznicę śmierci Jana Kuciaka

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 21:40
W drugą rocznicę zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej, w 60 miastach Słowacji wspominano ofiary zbrodni, która wstrząsnęła Słowacją. Były prezydent Andrej Kiska powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że w kraju zaszły zasadnicze zmiany.
rozwiń zwiń