Profesor nauk medycznych: mamy już własne ogniska choroby i własnych chorych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 13:50
- Pandemia polega na tym, że mamy samoistne ogniska choroby w wielu krajach świata. Niewątpliwie mamy własne ogniska choroby i własnych chorych, którzy zarazili się już w obrębie naszego kraju - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Czauderna, członek Narodowej Rady Rozwoju.
Audio
Koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia przy Narodowej Radzie Rozwoju Piotr Czauderna
Koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia przy Narodowej Radzie Rozwoju Piotr Czauderna Foto: PAP/Rafał Guz

1200_Szumowski_PAP.jpg
Minister zdrowia: ograniczenie kontaktu między ludźmi obniży tempo rozprzestrzeniania wirusa

Gość Antoniego Trzmiela stwierdził, że polityka izolacji społecznej jest ważna. - Bardzo dobrze, że minister zdrowia Łukasz Szumowski przygotowuje opinię publiczną na gorszą sytuację, bo należy założyć, że liczba chorych będzie wzrastała - ocenił prof. Piotr Czauderna.

Ekspert dodał, że przedsięwzięte środki przyniosą efekt dopiero po około dwóch, trzech tygodniach. - Dlatego trzeba obserwować, jaka jest dynamika przyrastania liczby nowych zakażeń, bo to jest najważniejszy parametr - podkreślił.

Dynamika zakażeń w Polsce

paweł szefernaker free PR1 1200.jpg
Wiceszef MSWiA: Polacy zdają dzisiaj egzamin z odpowiedzialności

Członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie dodał, że "wydaje się, iż ta dynamika w Polsce troszeczkę spowolniła". - Chociaż to jeszcze za wcześnie, żeby to powiedzieć - przyznał. Dodał też, że najgorzej jest w krajach, w których w ciągu dwóch, trzech dni liczba chorych się podwaja.

- Mamy wtedy do czynienia z wykładniczym przyrostem całkowitej liczby. Powoduje to takie parcie na systemy ochrony zdrowia, że nie są one sobie w stanie z tym poradzić - tłumaczył, dodając, że Włochy są najlepszym tego przykładem.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość:  Prof. Piotr Czauderna (członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie)

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 12.15

pkur/kh

Czytaj także

W rozmowie ze znanym youtuberem premier dementuje fake newsy dot. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 10:30
Premier Mateusz Morawiecki, w rozmowie z youtuberem Blowkiem, zapewnił, że rząd nie planuje zamykać miast i kierować wojska na ulice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze władze stanęły na wysokości zadania". Bogdan Pęk o walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 11:15
- Nawet wrogowie tej koalicji rządzącej stwierdzają, że nasze władze stanęły na wysokości zadania i podjęły, jak na razie, skuteczne działania - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator i europoseł. - Chodzi o zdrowie i życie ludzi. Inne kwestie schodzą na dalszy plan - dodał.
rozwiń zwiń