"To bardzo dobra informacja". Adam Abramowicz o "tarczy antykryzysowej" dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:30
- Przedsiębiorcy bardzo czekali na ten pakiet. W tej chwili cieszymy się, że to jest znacząca kwota. Czekamy na szczegóły - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz odnosząc się do rządowej "tarczy antykryzysowej".
Audio
  • Adam Abramowicz o rządowych propozycjach wsparcia gospodarki w dobie kryzysu (W samo południe/Jedynka)
Transmitowana w telewizji konferencja prasowa prezydenta i premiera po Radzie Gabinetowej
Transmitowana w telewizji konferencja prasowa prezydenta i premiera po Radzie GabinetowejFoto: twitter.com / Krystian Maj / KPRM

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą przedstawił w środę pakiet propozycji gospodarczych mających ratować polski rynek w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. W radiowej Jedynce pakiet komentował rzecznik MiŚP.

facebook andrzej duda 1200 2.jpg
Prezydent: wkrótce wprowadzimy pakiet antykryzysowy

"Będziemy opiniowali konkretne projekty"

- Przedsiębiorcy bardzo czekali na ten pakiet. W tej chwili cieszymy się, że to jest znacząca kwota. Czekamy na szczegóły - mówił Adam Abramowicz.

Zwrócił uwagę na to, że kwota propozycji jest naprawdę ogromna, ale podkreślił, że przedstawione informacje są na razie bardzo ogólne.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] 212 mld zł na "tarczę antykryzysową". Oto prezydencki projekt wsparcia dla przedsiębiorców

- Nie wiemy, czy ta kwota dofinansowania w utrzymaniu miejsca pracy, to jest kwota brutto, czy netto, co z ubezpieczeniami społecznymi, bo tutaj przedsiębiorcy bardzo czekają na tę informację - wyjaśnił.

Jak podkreślił, obietnica przekazania minimum 80 proc. minimalnego wynagrodzenia jest pozytywna, a odłożenie składek ubezpieczeniowych o 3 miesiące to duża pomoc, ale zaznaczył, że 80 proc. minimalnego wynagrodzenia nie pokrywa kwoty ZUS-u. - Na razie informacja bardzo dobra, ale czekamy na szczegóły, bo jeszcze ich nie znamy - dodał.

Kryzys gospodarczy w Polsce

Rzecznik przedsiębiorców zgodził się, że czeka nas kryzys finansowy, jednak zaznaczył, że obietnice rządu dają nadzieję, że "uda się nam przejść w miarę suchą nogą przez ten kryzys".

kredyt1200.jpg
BGK pomoże firmom. Wyższe gwarancje, łatwiejszy dostęp do kredytu

- Ważne są te obietnice dofinansowania do utrzymania pracowników. Dzisiaj na przykład mała restauracja, która zatrudnia pracowników, jest zamknięta. Przedsiębiorca wykonał zalecenie rządu. Za to zbliża się za chwilę koniec miesiąca. Ci mali nie mają poduszki finansowej. Wypłacają wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne z tego, co zarobili. Gdyby nie było tej pomocy, to pewnie pojawiłyby się wypowiedzenia z pracy. Ta pomoc zadeklarowana - mam nadzieję - wystarczy - mówił Adam Abramowicz.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Firmy rodzinne obawiają się czarnego scenariusza. Praca zdalna nie jest alternatywą

Zwrócił też uwagę na potrzebę wsparcia ze strony samorządów, w przypadku wielu przedsiębiorców bowiem ogromnym kosztem stały są czynsze za wynajem lokali. - Zaapelowałem, aby teraz samorządy wyszły z pomocą przedsiębiorcom. Jestem bardzo mile zaskoczony tą reakcją pozytywną. Mamy już deklarację Kalisza, Tomaszowa Mazowieckiego, Chełma, Opola, Krakowa, rozważa w tej chwili Poznań - podkreślił, wyjaśniając, że te samorządy gotowe są obniżyć lub zrezygnować z czynszów.

- Widzimy, że całe społeczeństwo się mobilizuje, abyśmy mogli jak najmniej stracić gospodarczo. Gospodarka po tym kryzysie będzie stanowiła o poziomie naszego życia - zaznaczył Abramowicz.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Adam Abramowicz (Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców)
Data emisji: 18.03.2020
Godzina emisji: 12.35

jmo/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Ekspert: jeśli chodzi o dostawy żywności, możemy się czuć bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 16:05
- Jeśli chodzi o dostawy żywności, to myślę, że zapewnienia rządu i pana prezydenta są w pełni uzasadnione. Tu możemy się czuć bezpieczni, a sianie paniki przez kogokolwiek jest całkowicie nieuzasadnione - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Egzamin dla menedżerów". Ekspert o wpływie koronawirusa na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 20:51
- To jest taki egzamin dla menedżerów firm. W jaki sposób są i byli przygotowani na sytuację niespodziewaną i kryzysową? - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Urszula Wysocka, ekonomista od zarządzania ryzykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wysoko oceniają działania prezydenta i rządu ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 11:43
Wśród kandydatów na prezydenta 40,9 proc. respondentów oceniło, że najlepiej w roli prezydenta w obliczu epidemii sprawdziłby się Andrzej Duda, z kolei 57 proc. Polaków ocenia dobrze działania rządu ws. koronawirusa - wynika z sondażu IBSP dla programu WP #Newsroom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Konrad Raczkowski: świat będzie wychodził długo z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 14:15
- Potrzebne jest zabezpieczenie płynności przedsiębiorstw - mówił w Polski Radiu 24 ekonomista, prof. Konrad Raczkowski.
rozwiń zwiń