Szczepionka na koronawirusa. "Polska będzie miała w niej swój udział"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 13:03
- Agencja Badań Medycznych podejmuje wyzwanie, by nisza w zakresie opracowania skutecznych metod leczenia, prewencji i szczepienia w kierunku koronawirusa również została wypełniona przez polskich naukowców - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Radosław Sierpiński, p.o. prezes Agencji Badań Medycznych.
Audio
  • Radosław Sierpiński o pracach nad szczepionką na koronawirusa (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Agencja Badań Medycznych w porozumieniu z resortem zdrowia rozpoczyna badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz będzie wspierać prace nad poszukiwaniem skutecznej terapii. Badania będą realizowane w partnerstwie z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami.

szczepionka badanie east news 1200.jpg
Szczepionka przeciwko COVID-19? Ruszają prace Agencji Badań Medycznych

- W tej chwili prace nad szczepionką są bardzo intensywne. Są prowadzone przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Wielkiej Brytanii. Agencja Badań Medycznych, jako agenda wykonawcza ministra zdrowia, podejmuje również to wyzwanie, żeby ta nisza w zakresie opracowania skutecznych metod leczenia, prewencji i szczepienia w kierunku koronawirusa również została wypełniona przez polskich naukowców - powiedział w audycji dr Sierpiński.

W grupie siła

Prezes Agencji przypomniał, że kilka dni temu został zainicjowany własny projekt agencji. W ramach realizacji polskiego projektu wybrano trzy polskie ośrodki: Sieć Badawczą Łukasiewicz - Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem profesora Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z międzynarodowymi ośrodkami.

Koronawirus PAP 1200.jpg
Szczepionka na koronawirusa? Trwają prace naukowców

- Jestem realistą i zdaję sobie sprawę, że Polska nie ma potencjału, aby samodzielnie wynaleźć szczepionkę - powiedział dr Sierpiński.

Dodał, że amerykańscy naukowcy oceniają, że bezpieczna szczepionka pojawi się najwcześniej w przyszłym roku.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus: Pierwsi ochotnicy otrzymali eksperymentalne szczepionki

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Radosław Sierpiński (p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych)

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 12.20

PAP/st/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus nie odpuszcza. Najnowsze dane WHO o pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 19:15
- Od pierwszego przypadku zakażenia do poziomu 100 tysięcy zainfekowanych minęło 67 dni. Od 100 do 200 tysięcy już tylko 11 dni, a od 200 do 300 tysięcy zaledwie 4 dni - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia. WHO informuje, że wirus jest już obecny w niemal wszystkich krajach świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Włodzimierz Gut: do końca epidemii jest jeszcze daleko

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 19:53
- Bronimy się na razie bardzo skutecznie. Jest pytanie, czy wytrzymamy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wirusolog Włodzimierz Gut o długotrwałej walce z koronawirusem. Dr Krzysztof Karnkowski zwrócił uwagę, że mimo zaleceń, aby trzymać dystans od innych ludzi, miasta ograniczają kursy komunikacji miejskiej, co sprzyja większemu zatłoczeniu. 
rozwiń zwiń