Dowódca WOT: żaden obywatel nie pozostanie bez pomocy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:40
- Jesteśmy zaangażowani już od 6 marca. Wtedy dostaliśmy pierwsze zadania od ministra Mariusza Błaszczaka - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. - Każdy obywatel może liczyć na naszą pomoc - dodał.
Audio
  • Gen. Wiesław Kukuła o zaangażowaniu terytorialsów w pomoc w walce z epidemią (W samo południe/Jedynka)
W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest ponad 2 tys. żołnierzy WOT
W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest ponad 2 tys. żołnierzy WOTFoto: twitter.com/@terytorialsi

1200_WOT_koronawirus_TT.jpg
"Oni walczyli o naszą wolność, my walczymy o ich zdrowie". Terytorialsi pomagają Powstańcom

W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna Wiosna". Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Dowódca WOT Wiesław Kukuła wskazywał w radiowej Jedynce obecne obszary działań terytorialsów. - Działamy w trzech obszarach, podobnie jak żołnierze Wojska Polskiego. Wspieramy Straż Graniczną. Pomagamy w kontroli granic i ich uszczelnianiu - mówił.

- Drugi obszar to wsparcie policji, m.in. w kontroli procesów związanych z kwarantanną. A trzecie zadanie to wspieranie organów sanitarnych, instytucji medycznych - wymieniał.

Wojsko koronawirus TT-663.jpg
Wojsko stworzyło specjalną aplikację do działań w walce z koronawirusem

Jak przygotowani są terytorialsi?

Generał Kukuła zwracał uwagę na to, że projektując formację WOT kilka lat temu, założono, że mniej więcej co szósty z żołnierzy powinien być przygotowany medycznie. - Dzisiaj wykorzystujemy ten potencjał. Bardzo wielu naszych żołnierzy pracuje na co dzień w służbach medycznych. Dziś są na pierwszej linii działań - podkreślał.

- Każdy z naszych żołnierzy został odpowiednio przygotowany zarówno ze strony kompetencji, jak i świadomości. Terytorialsi zostali również wyposażeni w odpowiedni sprzęt i środki ochrony - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: W samo południe

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość: generał Wiesław Kukuła (dowódca WOT)

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 12.20

kstar/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: armia nieustannie angażuje się w walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 21:59
Żołnierze WOT dostarczali m.in. maseczki, kombinezony i respiratory do świętokrzyskich szpitali - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. - Wojsko Polskie nieustannie angażuje się w walkę z koronawirusem - podkreślił na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: ponad 3 tys. żołnierzy zaangażowanych w walkę z koronawirusem w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 09:38
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w sobotę, że w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 3379 żołnierzy i pracowników wojska. Jak dodał, 1,5 tys. żołnierzy ochraniać będzie granice Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odporna wiosna". Terytorialsi wspierają samorządy w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 04:20
Oddawanie krwi, wsparcie samorządów i służb epidemiologicznych oraz pomoc ośrodkom socjalnym w dostarczaniu leków i żywności. To kolejne inicjatywy, które realizuje wojsko w ramach walki z epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń