Brytyjczycy walczą z koronawirusem. Zarzuty pod adresem rządu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 15:08
Brytyjska królowa Elżbieta II wygłosi w niedzielę (5.04) orędzie do narodu z powodu koronawirusa. Piątek (3.04) był na Wyspach Brytyjskich najtragiczniejszy, jeśli chodzi o liczbę ofiar pandemii. Pod adresem szefa brytyjskiego rządu Borisa Johnsona są wysuwane zarzuty, że miał czas przygotować się do nadejścia COVID-19, a zignorował to niebezpieczeństwo.
Audio
  • Brytyjczycy walczą z koronawirusem (W samo południe/Jedynka)
Boris Johnson podczas kwarantanny . Brytyjski premier choruje na Covid_19
Boris Johnson podczas kwarantanny . Brytyjski premier choruje na Covid_19Foto: PAP/EPA/PIPPA FOWLES

Orędzie królowej to niezwykle rzadka spraw. Do tej pory brytyjska monarchini wygłosiła w czasie swego panowania zaledwie trzy orędzia i jedną jubileuszową mowę tronową.

Wojciech Lewandowski z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że przez długi czas nie była jasna postawa rządu w sprawie zwalczania pandemii.

- Jest to dobra okazja, aby powiedzieć Brytyjczykom jak mają sobie radzić w najbliższych tygodniach, może miesiącach - ocenia ekspert. Jego zdaniem, premier Boris Johnson może zapłacić za bagatelizowanie problemu na początku rozprzestrzeniania się choroby. Ale zależy to od tego, jak długo potrwa kryzys i ile ostatecznie przyniesie ofiar.

W sobotę (4.04) zmienił się lider Partii Pracy. Jeremy'ego Corbyna zastąpił na tym stanowisku Keir Starmer, który dotychczas w gabinecie cieni brytyjskiej Partii Pracy był odpowiednikiem ministra ds. brexitu.

Posłuchaj całej audycji, w której również:
O braku porozumienia w sprawie pokryzysowego finansowego wsparcia dla unijnych gospodarek, braku zgody na koronaobligacje i jak ta sytuacja wpływa na inne kraje nie będące w strefie euro. Beata Płomecka.

O chińskim Święcie Zmarłych /w języku chińskim nazywane Qingming/. Chińczycy odwiedzają groby bliskich, święto jest połączeniem zadumy i radości – upamiętnieniem zmarłych bliskich i celebrowaniem nadejścia wiosny. W tym roku to święto ma swój szczególny wymiar. Korespondencja Tomasza Sajewicza.

***

Audycja: W samo południe

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: Wojciech Lewandowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 4.04.2020

Godzina emisji: 12.28

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To bardzo smutny dzień, ale pokonamy epidemię". Boris Johnson uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 04:20
Brytyjski premier Boris Johnson, odnosząc się do rekordowo dużej liczby nowych zgonów spowodowanych przez koronawirusa, oświadczył, że to bardzo smutny dzień, ale zapewnił, że jeśli wszyscy będą stosować się do zaleceń, uda się pokonać epidemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadal ma objawy koronawirusa". Nowe informacje nt. stanu zdrowia Borisa Johnsona

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 19:05
- Brytyjski premier Boris Johnson nadal wykazuje łagodne objawy koronawirusa - oświadczył w czwartek jego rzecznik i zasugerował, że szef rządu może nie zakończyć w piątek izolacji.
rozwiń zwiń