"Polacy pokazali, że są bardzo odpowiedzialni". Rzecznik KGP o świętach w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 12:47
- Polacy mogą być przykładem dla innych państw jak należy się zachować w sytuacji epidemii. Nie było u nas takich obrazków, że ludzie wychodzą i nie stosują się do obostrzeń, ograniczeń, nakazów, dochodzi do dantejskich scen - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. 
Audio
  • Rzecznik KGP: Polacy zachowali się odpowiedzialnie podczas Świąt Wielkanocnych (W samo południe/Jedynka)
Inspektor Mariusz Ciarka
Inspektor Mariusz Ciarka Foto: PAP/Marcin Obara

Co roku policjanci dbali o bezpieczeństwo kierowców podczas wyjazdów na święta. W tym roku policjanci z tego samego powodu apelowali o pozostanie na Wielkanoc w domach. - Już teraz mogę pochwalić Polaków: zachowaliśmy się bardzo odpowiedzialnie - powiedział rzecznik KGP.

ZOBACZ TAKŻE
pap_20200405_19N (1).jpg
Ponad 3 miliony kontroli przestrzegania kwarantanny. Nowe dane i apel policji

Zdyscyplinowani Polacy

Jak podkreślił Mariusz Ciarka, minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny "z obawą patrzyli na to, czy nie będzie powtórki z grupowania się ludzi w różnego rodzaju miejscach".

Wskazał, że choć pogoda w święta dopisywała, to Polacy "pokazali, że są bardzo odpowiedzialni i zdyscyplinowani". - Polacy mogą być przykładem dla innych państw jak należy się zachować w sytuacji epidemii - ocenił.

- Było spokojnie. To były sporadyczne, pojedyncze przypadki, kiedy policjanci musieli interweniować - powiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji. Dodał, że "ludzie podeszli bardzo rozsądnie" do zaleceń do władz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_policja_PAP.jpg
"Przerwać transmisję koronawirusa". Policja o głównym zadaniu w czasie pandemii

Święta na drogach

- Jeżeli chodzi o ruch drogowy, to w związku z obecną sytuacją, jest on znacznie mniejszy, a więc było mniej zdarzeń drogowych - mówił policjant. - Odnotowaliśmy 118 wypadków, to o 175 mniej niż w zeszłym roku w święta - poinformował.

Podczas świąt na polskich drogach zginęło 17 osób, "rok temu były to 44 ofiary". - Rannych również jest mniej - 128 osób, w zeszłym roku było 327 - podał Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji mówił również, że na drogach zatrzymano "ponad 860 pijanych kierujących". Podkreślił, że to "zatrważające" dane, a kierując pod wpływem alkoholu powoduje się bardzo niebezpieczne sytuacje dla innych uczestników ruchu oraz transportowanych członków rodziny.

***

Tytuł audycjiW samo południe
ProwadziAntoni Trzmiel
Gość: insp. Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji)
Data emisji: 14.04.2020
Godzina emisji: 12.15

msze, IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziesiątki policjantów zakażonych koronawirusem. Apel, by nie oszukiwać funkcjonariuszy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 11:22
- Od początku działań ponad 1,6 tys. funkcjonariuszy było lub jest jeszcze na kwarantannie - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Zaapelował również, by nie oszukiwać policjantów i dbać zdrowie wszystkich.
rozwiń zwiń