W Polsce jedną z osób, które zwalczyły COVID-19, jest minister środowiska Michał Woś. Sam zainteresowany przyznaje, że dziś czuje się już w pełni sił.
- Robi się 2 testy z wynikiem negatywnym, czyli wykluczającym obecność koronawirusa. Gdy tylko otrzymałem wynik drugiego testu świadczącego o tym, że już nie choruję, nie mam wirusa i nie zarażam, została ze mnie formalnie zdjęta decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego o izolacji domowej, dzięki czemu wróciłem już w pełni do codziennych obowiązków - komentuje Michał Woś.
Kim jest ozdrowieniec?
- Ozdrowieniec w szerokim ujęciu jest osobą, która przechorowała chorobę zakaźną, nie ma już żadnych objawów klinicznych choroby i w większości przypadków posiada odporność, którą wytworzyła w sposób naturalny po przechorowaniu - tłumaczy dr Małgorzata Inglot z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Dr Małgorzata Inglot dodaje, że ozdrowieniec nie jest już zaraźliwy. - Aby taką pewność uzyskać, to po ustąpieniu objawów klinicznych, należy wykonać badania molekularne, czyli badania, które potwierdzą nam, że pacjent w swoich wydzielinach i drogach oddechowych nie posiada już cząstek wirusa - dodaje.
Trzeba jednak pamiętać, że nie ma jeszcze pewności, czy ozdrowieniec jest trwale odporny na koronawirusa. Nie można tego jeszcze stwierdzić, ponieważ epidemia trwa zbyt krótko.
Co wskazuje liczba ozdrowieńców?
Wzrost liczby ozdrowieńców jest bardzo ważna dla prognozowania przebiegu epidemii. - Jeśli na przykład mamy w jakimś określonym czasie większą liczbę ozdrowieńców niż osób, u których wykrywamy zakażenie, czyli nowo potwierdzonych przypadków jest mniej niż osób, które zdrowieją, to jest to bardzo doby prognostyk do tego, że sytuacja epidemiologiczna bardzo się poprawia i epidemię można uznawać przynajmniej za wygaszającą się - ocenia dr Małgorzata Inglot.
Osocze może pomóc
Osoby, które zostały wyleczone z zakażenia koronawirusem i mają przeciwciała, w ramach honorowego krwiodawstwa będą mogły oddać osocze.
- Najnowsze dowody pokazują, że nawet w Korei Południowej udało się wyleczyć osoby w podeszłym wieku będące w stanie krytycznym. Po podaniu osocza udało się znacząco poprawić ich stan zdrowia. Wobec tego my również bazując na wytycznych Komisji Europejskiej przygotowaliśmy program pobierania osocza od ozdrowieńców - mówi Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.
W przyszłym tygodniu osocze ozdrowieńców zostanie podane pierwszym pacjentom z COVID-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie.
***
Tytuł audycji: W samo południe
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Materiał: Maja Mazurek
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 12.24
DS