Zmiany w urzędach. Co teraz można załatwić?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:13
W związku z odmrażaniem gospodarki od dzisiaj w urzędach można załatwić część spraw, z których realizacją w ostatnich tygodniach był kłopot z powodu epidemii koronawirusa. Dzięki wejściu w życie przepisów regulujących pracę urzędów, wreszcie można m.in. odebrać dowody osobiste czy prawa jazdy.
Audio
  • Trwa odmrażanie administracji (Jedynka/ W samo południe)
Od 22 kwietnia urzędy są zobowiązane do wykonywanie większego zakresu zadań niż do tej pory
Od 22 kwietnia urzędy są zobowiązane do wykonywanie większego zakresu zadań niż do tej poryFoto: Daniel Szablewski

Do tej pory urzędy wykonywały wyłącznie zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom. Jak przyznaje Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, część placówek działała szerzej, ale były również takie, które zawężały pole działania. Poprawka wprowadzona do rządowego rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, ma jasno określa, w jakiej sprawie można udać się do urzędu.

Co załatwisz w urzędzie?

- Każdy obywatel w całej Polsce może mieć pewność, że załatwi sprawy z zakresu stanu cywilnego, dowodów osobistych, pomocy społecznej czy wsparcia przedsiębiorców - informuje Paweł Szefernaker.

Urzędy muszą wykonywać również zadania związane z procedurą inwestycyjną. Wydawane będą decyzje architektoniczne, budowlane, geodezyjne czy z zakresu ochrony środowiska. Ponadto można będzie odebrać prawy jazdy i dowody rejestracyjne.

Należy pamiętać o bezpieczeństwie

Wiceminister rekomenduje wykonywanie działań przy pomocy platformy ePUAP, aczkolwiek wiele urzędów będzie realizowało swoje zadania także w sposób bezpośredni przy zachowaniu względów bezpieczeństwa. - Kierownik urzędu powinien zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa związane z bezpieczeństwem sanitarnym, aby ktoś odbierający dokumenty z urzędu miał także zapewnione względy bezpieczeństwa - słyszymy.

Wchodząca dziś w życie poprawka do rozporządzenia o częściowym znoszeniu ograniczeń związanych z epidemią to m.in. efekt wniosków wpływających od obywateli i inwestorów.

***

Tytuł audycjiW samo południe

ProwadziłKrzysztof Grzesiowski

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 12.30

DS

Czytaj także

Zimno nie zabija koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 17:06
- Jaka musi być temperatura minusowa, żeby koronawirus zginął? - dopytuje słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. Okazuje się, że w zamrażarce może przetrwać nawet 2 lata. A w lodówce przy nieco wyższej temperaturze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer na działkę lub wypad na ryby? Dozwolone czy zabronione?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 17:42
Czy możemy wyjść na działkę, która znajduje się kilka minut od naszego domu? Dlaczego weekendowy wyjazd na ryby nie będzie wiązał się z żadnymi konsekwencjami? Czy w dobie koronawirusa można pójść na cmentarz? O tym nasi eksperci.
rozwiń zwiń