Rehabilitanci wracają do pracy. "Zabiegi bardzo ważne dla zdrowia"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 21:51
W najbliższy poniedziałek gabinety rehabilitacji wznowią działalność. - Podjęliśmy taką decyzję ze względu na to, że są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak bardzo przesuną się terminy zabiegów?
Audio
  • Gabinety rehabilitacji wznawiają działalność (W samo południe/ Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: ESB Professional / shutterstock

Przez ostatni miesiąc działalność gabinetów rehabilitacji była zawieszona z wyjątkiem przypadków, w których zabiegi były bezwzględnie wymagane z powodu stanu zdrowia pacjenta. W tym tygodniu rząd zapowiedział wprowadzenie drugiego etapu odmrażania kolejnych usług, w tym właśnie rehabilitacji. Od 4 maja ponownie można będzie korzystać z gabinetów rehabilitacji.

- Otrzymywaliśmy mnóstwo informacji od państwa i bardzo wiele próśb. Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy taką decyzję ze względu na to, że są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia i często konieczne do przeprowadzenia w pewnych cyklach - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Spowolnienie o 30 proc.

Jak zauważył minister zdrowia Łukasz Szumowski, w związku z epidemią koronawirusa, spowolnieniu uległo nawet 30 proc. działalności medycznej. Dodał również, że w dobie pandemii bardzo ważną rolę dla pacjentów pełnią e-recepty i telemedycyna.

Pacjenci będą zadowoleni

Tomasz Niewiadomski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów przyznał, że przywrócenie działalności gabinetów rehabilitacyjnych to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów. - Gro pacjentów rehabilitacji to tacy, których stan bez rehabilitacji bardzo się pogarsza i później trudno im wrócić do stanu sprzed okresu, w którym nie było rehabilitacji - stwierdził.

- Myślę, że terminy przyjęć na zabiegi bardzo się przesuną. Przede wszystkim o ten okres, w którym rehabilitacje zawiesiły swoją działalność i działały w bardzo minimalnym stopniu - zauważył Tomasz Niewiadomski.

***

Tytuł audycjiW samo południe

ProwadziłKrzysztof Grzesiowski

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 12.22

DS

Czytaj także

"To bardzo dobra informacja". Adam Abramowicz o "tarczy antykryzysowej" dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:30
- Przedsiębiorcy bardzo czekali na ten pakiet. W tej chwili cieszymy się, że to jest znacząca kwota. Czekamy na szczegóły - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz odnosząc się do rządowej "tarczy antykryzysowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ozdrowieńcy pomogą w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 16:23
Większość osób, które choruje na COVID-19, wraca do zdrowia. Na całym świecie wyleczono już blisko pół miliona ludzi, natomiast w Polsce około 700 osób. Dzięki kolejnym przypadkom ozdrowieńców, można prognozować dalszy przebieg pandemii koronawirusa. Czy ich osocze pomoże osobom zakażonym?
rozwiń zwiń