"Strategiczne projekty muszą być realizowane". Piotr Naimski o budowie Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 14:00
- Realizacja gazociągu Baltic Pipe oznacza, że udało się zrealizować strategię zróżnicowania kierunków i dostaw gazu dla polskiej gospodarki i polskich odbiorców - powiedział minister Piotr Naimski w Programie 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Piotr Naimski o budowie Baltic Pipe (W samo południe/Jedynka)
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia, że pandemia COVID-19 nie zakłóci budowy gazociągu Baltic Pipe.

andrzej duda east news 1200.jpg
"Milowy krok w uniezależnieniu się od Rosji". Prezydent o budowie Baltic Pipe

- Mamy epidemię koronawirusa, ale nasze strategiczne projekty muszą być realizowane i to właśnie zdarzyło się wczoraj. Podpisany został kontrakt na ułożenie kluczowej części dla trasy Baltic Pipe podmorskiej części gazociągu, który połączy Norwegię z Polską - mówił Piotr Naimski.

- To jest ten etap, kiedy możemy powiedzieć, że wszystkie potrzebne decyzje administracyjne, wszystkie uprawnienia, pozwolenia na budowę zostały uzyskane. Kontrakty z wykonawcami zostały podpisane. Teraz czekają nas dwa lata wytężonej pracy. Ta inwestycja zakończy się w październiku 2022 roku - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej w Programie 1 Polskiego Radia.

Piotr Naimski zwrócił uwagę, że gazociąg pozwoli uniezależnić się od rosyjskich dostaw gazu ziemnego.

- Do tej pory ten monopol był w rękach rosyjskiego Gazpromu, w 2022 roku to się skończy. Skończy się długoletni kontrakt na dostawy gazu rosyjskiego. Równocześnie będziemy mieli możliwość zaopatrzenia Polski w gaz z wielu źródeł z całego świata poprzez zbudowany gazoport w Świnoujściu - dodał minister.

Budowa Baltic Pipe

Pod koniec 2022 roku gaz z szelfu norweskiego ma popłynąć do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe. Jak poinformował prezydent Andrzej Duda, 30 kwietnia Gaz-System podpisał kontrakt wykonawczy z włoską firmą Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, łączącego Polskę z Norwegią i Danią.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycjiW samo południe

ProwadziłaAntoni Trzmiel

Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej)

Data emisji: 05.05.2020

Godzina emisji: 12.25