Jan Grabiec: dzisiaj nie ma dyskusji o zmianie kandydata KO na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 13:03
- Jesteśmy gotowi do udziału w uczciwych wyborach - zapowiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Grabiec, poseł KO. Odniósł się do nowej ustawy ws. wyborów, zaznaczając, że jeśli nie będzie zgodna z konstytucją, to PO jej nie poprze.
Audio
  • Jan Grabiec: jesteśmy gotowi do udziału w uczciwych wyborach (W samo południe/Jedynka)
Jan Grabiec
Jan GrabiecFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Pojawiła się nowa ustawa, która jest niestety nawiązaniem do ustawy kopertowej przyjętej przez Sejm w ostatni piątek - stwierdził Jan Grabiec.

Gość radiowej Jedynki dodał, że nowa ustawa nie jest korektą Kodeksu wyborczego, ale "idzie śladem złych przepisów, które stały się powodem tego, że wybory nie odbyły się w maju".

Czarnek Sejm pap 1200.jpg
Czarnek o nowej ustawie ws. wyborów: może być uchwalona jeszcze dziś

"Ustawa w całości zła"

- Jesteśmy pełni obaw - powiedział polityk PO. Podkreślił, że ustawa, która została zgłoszona ostatniej nocy, jest tylko korektą ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, która "powinna być uchylona, bo jest w całości zła".

- Owszem, zmniejsza pole odpowiedzialności polityków rządowych, ale przekazuje kompetencje, które do tej pory były opisane w ustawie, np. pani marszałek Witek, która również jest czynnym politykiem i działaczką partii, której kandydat w tych wyborach startuje - stwierdził Jan Grabiec.

"Nie ma dyskusji o zmianie kandydata"

- Ta ustawa uchyla przepisy Kodeksu wyborczego, które mówią o terminach dotyczących przebiegu kampanii wyborczej, praw obywatelskich i przekazuje te kompetencje marszałek Sejmu - ocenił polityk PO. - Może bez odnoszenia swoich decyzji do praw Kodeksu wyborczego dowolnie kształtować terminy, które dotyczą praw powszechnych - zaznaczył, odnosząc się do roli marszałek Sejmu.

Grzegorz Schetyna 1200.jpg
Grzegorz Schetyna: nie ma żadnych podstaw, by mówić o wyznaczeniu nowego kandydata KO na prezydenta

- Przygotowaliśmy cały pakiet poprawek - zaznaczył Jan Grabiec. - Jeśli ustawa nie będzie zgodna z konstytucją, to jej nie poprzemy - stwierdził.

Polityk zapytany o zmianę kandydata PO-KO w nadchodzących wyborach zaznaczył, że "dzisiaj nie ma takiej dyskusji".

- Małgorzata Kidawa-Błońska mówi jasno, że jest gotowa wziąć udział w tych wyborach, jeśli będą uczciwe i bezpieczne. Czekamy na określenie reguł - zaznaczył. - Jesteśmy gotowi do udziału w uczciwych wyborach - dodał Jan Grabiec.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Grabiec (poseł KO)

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 12.14

pg/ans 

Czytaj także

Dr Maciej Onasz: do kandydatury Kidawy-Błońskiej nikt nie chce się przyznać

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 13:18
- W Koalicji Obywatelskiej nikt nie chce wskazać siebie jako kreatora propozycji, by to Małgorzata Kidawa-Błońska była kandydatką w wyborach prezydenckich - powiedział dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. - Jej wymiana na inną osobę jest bardzo prawdopodobna - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Schetyna: nie ma żadnych podstaw, by mówić o wyznaczeniu nowego kandydata KO na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:29
- Małgorzata Kidawa-Błońska ma bardzo mocny mandat. Dzisiaj jesteśmy przed debatą i przyjęciem nowej ordynacji, ale koncepcja zmiany, o której niektórzy chcą mówić, nie będzie miała miejsca - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Platformy Obywatelskiej i jej były przewodniczący, Grzegorz Schetyna.
rozwiń zwiń