Andrzej Dera o sytuacji w Sądzie Najwyższym: politycznie nazywa się to obstrukcja

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:00
- Jeżeli dzisiaj lub najpóźniej w poniedziałek uda się wybrać pięciu kandydatów na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego, to oznacza, że sędziom SN zależy na uratowaniu prestiżu instytucji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister z Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
Audio
  • Andrzej Dera o obstrukcji w Sądzie Najwyższym (W samo południe/Jedynka)
Andrzej Dera
Andrzej DeraFoto: Polskie Radio

W Sądzie Najwyższym są dziś kontynuowane obrady zgromadzenia ogólnego sędziów tego sądu. Jego celem jest wyłonienie pięciu kandydatów na nowego I Prezesa SN. Pełniący obowiązki I Prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący obrad sędzia Aleksander Stępkowski mówił, że liczy na "sprawne dokończenie procedury".

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
Wznowienie obrad w SN. Zgromadzenie Ogólne wybierze kandydatów na I Prezesa

Andrzej Dera pytany, czy uda się uratować mocno nadszarpnięty autorytet Sądu Najwyższego, odpowiedział, że "to zależy od samych sędziów. - Wybór pięciu sędziów spośród około stu, nie powinien stanowić dla ludzi wykształconych żadnego problemu - dodał.

Ocenił, że jeżeli do poniedziałku udałoby się przeprowadzić ten proces wyborów, oznaczałoby to, że sędziom Sądu Najwyższego zależy na tym, żeby ten prestiż uratować. Dodał, że przebieg poprzednich obrad zgromadzenia ogólnego "urągał powadze sądu i powadze sędziego".

Obstrukcja w SN

Minister z Kancelarii Prezydenta odbiera te działania jako "opóźnienie, żeby przedstawić prezydentowi pięciu sędziów do wyboru". Przypomniał, że prezydent nie może mianować nikogo z zewnątrz, ale jedną osobę z pięciu, które posiadają największy autorytet w samym Sądzie Najwyższym.

- Politycznie nazywa się to obstrukcja. Natomiast w takiej instytucji jak Sąd Najwyższy nie powinno to mieć miejsca - dodał Andrzej Dera.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta)

Data emisji: 22.05.2020

Godzina emisji: 12.40

PAP/IAR/st/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybór kandydatów na I Prezesa SN. Prof. Szczepaniec: "starzy" sędziowie chcą działać wbrew ustawie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 07:50
- Nie możemy dopuścić do tego, żeby zgodzić się na to, aby to Zgromadzenie Ogólne Sędziów decydowało o sposobie wyboru kandydatów na I Prezesa SN, bo to byłoby sprzeczne z ustawą - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Szczepaniec, sędzia Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń