Mateusz Piotrowski: konflikt USA i Chin wykracza poza wojnę gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 16:34
- Amerykańscy wyborcy z obu stron partii widzą, jakie zagrożenie stanowią Chiny dla USA - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy konflikt Stanów Zjednoczonych z Chinami zaostrza się w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi?
Audio
  • Unia Europejska, Mołdawia, konflikt USA z Chinami (Jedynka/ W samo południe)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/Andrew Harrer / POOL

Biały Dom przygotował bardzo krytyczny raport na temat Chin, w którym oskarża je o drapieżną politykę gospodarcza, zwiększanie potencjału militarnego, cyberataki wywiadowcze i łamanie praw człowieka.

Agencja Associated Press powołując się na źródło w administracji prezydenta Donalda Trumpa, napisała, że dokument nie sygnalizuje zmian w polityce Waszyngtonu wobec Pekinu, ale stanowi rozwinięcie retoryki obliczonej na wykorzystanie momentu, w którym amerykańscy wyborcy są źle nastawieni do Chin w związku z postępowaniem po wybuchu epidemii koronawirusa.

- Raport nie jest informacją na temat nowej polityki, tylko wskazuje, że jest to potrzebne, a tak naprawdę działania są podejmowane obok zarówno przez Donalda Trumpa, sekretarza stanu Mike’a Pompeo czy kongresmenów zazwyczaj w Senacie. To jest szereg działań, w tym wsparcie dla Tajwanu, które zaczęło się na przełomie kwietnia i maja od dążenia tego kraju do udziału w forum ONZ - komentuje Mateusz Piotrowski.

Działania wymierzone w Chiny

Zdaniem eksperta Jedynki, amerykanie podjęli również działania wymierzone bezpośrednio w Chiny. Warto podkreślić, że są one podejmowane nie tylko przez Donalda Trumpa, ale także przez senatorów z partii Republikańskiej i Demokratycznej.

- To właśnie pokazuje, że to jest pewna komplementarność amerykańskiej polityki, a nie tylko ostra retoryka czy pomysł prezydenta na to, żeby trochę odbić się w wyborach i znaleźć sobie pewnego wroga, na którym można się skupić, bo sytuacja jest sprzyjająca. Amerykańscy wyborcy z obu stron partii widzą, jakie zagrożenie stanowią Chiny dla USA - tłumaczy Mateusz Piotrowski.

Amerykański Kongres podjął inicjatywy związane m.in. ze zwiększonym nadzorem nad chińskimi spółkami, które są obecne na amerykańskiej giełdzie czy kontroli nad przestrzeganiem praw człowieka w Chinach.

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] USA nakładają sankcje na chińskie firmy, m.in. za prześladowania Ujgurów

Celem również kampania prezydencka

Mateusz Piotrowski uważa, że konflikt amerykańsko-chiński wykracza już poza wojnę gospodarczą.

- Celem oczywiście jest też kampania wyborcza. Nie można uciec od tego, że w listopadzie odbędą się wybory prezydenckie. Trump osłabł i jego szanse na reelekcję trochę spadły w związku z wybuchem pandemii i nieporadzeniem sobie w początkowym okresie z jej skutkami (…). COVID-19 okazał się "słabym" zagrożeniem w tym sensie, iż skoro Trump przegrał na samym wejściu i de facto z pandemią nie da się wygrać, bo ciężko o tym mówić, gdy liczba zgonów w USA przekroczy 100 tys. ludzi, to trzeba było znaleźć nowego rywala, odpowiedzialnego za wybuch pandemii. Są nim Chiny - mówi ekspert Jedynki.

Ponadto w audycji:

- Nie pół biliona, a nawet ponad bilion euro na odbudowę Unii Europejskiej po pandemii koronawirusa. W Brukseli, Paryżu i Berlinie liczą pieniądze potrzebne na wyjście z tego najpoważniejszego kryzysu po II wojnie światowej. Ile hojności, a ile polityki jest w tym trudnym dla Europy i świata czasie? Europejskie Menu Beaty Płomeckiej.

- Dwa lata temu mołdawski polityk i oligarcha, z obywatelstwem rosyjskim i rumuńskim, Vlad Plahotniuc skradł 100 mln dolarów i zbiegł do USA. Teraz władze Mołdawii domagają się jego ekstradycji. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: W samo południe 

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Mateusz Piotrowski (PISM)

Data emisji: 23.05.2020

Godzina emisji: 12.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: po pandemii system ochrony zdrowia może się rozpaść na dwa bloki

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 19:15
Będzie dochodzenie w sprawie międzynarodowych działań po pojawieniu się koronawirusa na świecie. Tak zdecydowały wszystkie państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizacja stała się polem do rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, co grozi rozpadem światowego systemu ochrony zdrowia.
rozwiń zwiń