Europoseł PSL: sprawdzę, dlaczego LOT czekał na pomoc publiczną dłużej niż Lufthansa

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 13:09
- Jestem przekonany, że jest na to jasne i precyzyjne wyjaśnienie po stronie Komisji Europejskiej i niepotrzebne są insynuacje i przypuszczenia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PSL Krzysztof Hetman. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Polska czekała 7 tygodni na decyzję ws. pomocy publicznej, podczas gdy Niemcy otrzymały podobną zgodę w ciągu kilkunastu godzin.
Audio
  • Krzysztof Hetman o działaniach KE ws. pomocy publicznej dla Lufthansy i dla LOT-u ("W samo południe" / Jedynka)
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli
Siedziba Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: dimitrisvetsikas1969/pixabay

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska wydała zgodę na pomoc publiczną polskiego rządu dla dużych firm. Ta dobra wiadomość okraszona jest jednak także gorzką nutą. Polska musiała czekać na zgodę KE siedem tygodni, podczas gdy niemiecki rząd otrzymał zgodę na pomoc m.in. Lufthansie w ciągu kilkunastu godzin. Sprawę komentował w rozmowie "W samo południe" europoseł PSL Krzysztof Hetman.

oficjałka morawiecki free tt 663.jpg
"Za nami wiele godzin negocjacji". Premier o decyzji KE ws. polskiego programu wsparcia przedsiębiorców

"Trzeba pytać KE"

Europoseł zaprzeczył, aby różnica między czasem na wydanie decyzji wynikała ze sprzyjania instytucji unijnych właśnie Niemcom i chęci tworzenia nieuczciwej konkurencji w ramach wspólnoty.

- Wniosek został złożony do Komisji Europejskiej. Trzeba zapytać rzecznika Komisji Europejskiej, dlaczego w przypadku LOT-u trwało to dłużej, niż w przypadku Lufthansy. Ta odpowiedź leży w Komisji Europejskiej, nie będę się tutaj podejmował zgadywanek - stwierdził Krzysztof Hetman.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: jest jedna Europa, która potrzebuje solidarności i współpracy

- Prawdopodobnie są jakieś powody, może merytoryczne, może formalne, trzeba o to zapytać. Ja na pewno o to zapytam - podkreślił.

Polityk zapowiada zainteresowanie się sprawą

Krzysztof Hetman przedstawił kilka możliwych scenariuszy, które doprowadziły do opóźnienia wydania decyzji przez Komisję Europejską.

shutterstock parlament europejski 1200.jpg
"Taktyka donoszenia do Brukseli będzie stosowana nadal". Jacek Liziniewicz o działaniach opozycji

- Może być także to, że wniosek nie był złożony dość starannie po stronie polskiej. A może chodzi o to, że wszystkie działania, które są podejmowane przez rząd pana premiera Morawieckiego, a wcześniej przez panią Beatę Szydło, czyli takie ignorowanie Komisji Europejskiej, naszych partnerów, często niegrzeczne zachowanie, może się przekładać na tego typu sytuacje, choć nie powinno - mówił europoseł PiS.

- Z pewnością zainteresuję się tą sprawą i postaram się wyjaśnić, dlaczego LOT czekał dłużej niż Lufthansa, ale jestem przekonany, że jest na to jasne i precyzyjne wyjaśnienie po stronie Komisji Europejskiej i niepotrzebne są insynuacje i przypuszczenia - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Krzysztof Hetman (europoseł PSL)
Data emisji: 26.05.2020
Godzina emisji: 12.11

jmo/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

2 mld zł wsparcia dla firm. KE zatwierdziła kolejny polski program pomocowy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 20:44
Komisja Europejska zatwierdziła polski program rządowego wsparcia dla firm dotkniętych przez koronakryzys w wysokości 450 milionów euro, czyli prawie dwóch miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźmiuk: opozycja, która mówi w UE o "braku praworządności" zwyczajnie szkodzi Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 09:28
- Trwają negocjacje ws. budżetu, a wy ciągle opowiadacie o braku praworządności. Zwyczajnie wstyd - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji "Dwie strony" był także Adam Jarubas, europoseł PSL.
rozwiń zwiń