Prof. Zbigniew Lewicki: prezydent Trump urealnia amerykańską politykę zagraniczną

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 15:15
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Oświadczył też, że Hongkong nie jest już na tyle autonomiczny, by USA mogły traktować go w sposób uprzywilejowany.
Audio
  • Donald Trump zrywa kontakty USA z WHO (W samo południe/Jedynka)
Prezydent Donald Trump ogłasza zerwanie kontaktów USA z WHO
Prezydent Donald Trump ogłasza zerwanie kontaktów USA z WHOFoto: PAP/EPA/ERIN SCHAFF

Zdaniem prezydenta, reakcja WHO na wybuch pandemii nie była odpowiednia, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych raportów.

>>> "Całkowita kontrola Chin". Donald Trump zrywa współpracę z WHO.

Donald Trump Donald Trump

WHO nie zadziała właściwie przy ogłaszaniu pandemii?

W połowie kwietnia Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na WHO do czasu wyjaśnienia, jaką rolę odegrała ona w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Zarzucił też WHO, która jest agendą ONZ, że "jej liczne błędy przyczyniły się do tak wielu przypadków śmierci". Domagał się w tej sprawie wyjaśnień.

USA czuja się niedowartościowane

Prof. Zbigniew Lewicki podkreśla, że Amerykanie - jego zdaniem nie bez racji - są traktowani jako dostarczyciele pieniędzy, ale nikt nie liczy się z ich zdaniem, a często jest ono lekceważone. Dotyczy to zarówno ONZ, jak też UNESCO, czy WHO. Według niego, decyzja nie wywoła negatywnych reakcji wśród elektoratu.

Amerykanista zwraca uwagę, że Donald Trump konsekwentnie urealnia politykę międzynarodową. - Wycofuje Stany Zjednoczone z porozumień, traktatów, umów, organizacji, w których USA nie widzą swojego interesu, albo czują, że są nadużywane - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj całej audycji, w której również analiza Beaty Płomeckiej o projekcie nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej i programie pomocowym.  

***

Tytuł audycji: W samo południe 

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: prof. Zbigniew Lewicki Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Data emisji: 30.05.2020

Godzina emisji: 12.30

ag


Czytaj także

Rafał Bochenek: powinniśmy przyjrzeć się zachowaniu WHO

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 13:26
- Trzeba przyklasnąć prezydentowi USA, który zarzucił WHO zbyt późne działanie. Gdyby było one podjęte wcześniej i było bardziej radykalne, wtedy być może udałoby się zapobiec pandemii na taką skalę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Bochenek, poseł PiS. Gościem audycji był również Zbigniew Konwiński, poseł PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: po pandemii system ochrony zdrowia może się rozpaść na dwa bloki

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 19:15
Będzie dochodzenie w sprawie międzynarodowych działań po pojawieniu się koronawirusa na świecie. Tak zdecydowały wszystkie państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizacja stała się polem do rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, co grozi rozpadem światowego systemu ochrony zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Całkowita kontrola Chin". Donald Trump zrywa współpracę z WHO

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 21:38
Prezydent Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Oskarżył władze w Pekinie o wywieranie presji na organizację, zapowiedział też "koniec uprzywilejowanego traktowania Hong-Kongu". 
rozwiń zwiń