Beata Płomecka: sankcje USA na Nord Stream II mogą zablokować ten projekt

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 13:19
- Amerykanie mogą zablokować ten projekt, bo sankcje są wymierzone w kluczowe punkty. Po pierwsze nie pozwolą ubezpieczyć tego projektu, a to będzie niezbędne do wydania zgody Danii na dokończenie gazociągu. Po drugie mogą uniemożliwić certyfikację Nord Stream II - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Audio
  • Beata Płomecka o projekcie nowych sankcji USA na Nord Stream II ("W samo południe" / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Alexander Chizhenok

Dwoje senatorów Stanów Zjednoczonych - republikanin Ted Cruz oraz Jeanne Shahehen z Partii Demokratycznej - przedstawili projekt nowych sankcji USA związanych z budową Nord Stream II. O ich wpływie na możliwe dokończenie gazociągu mówiła w radiowej Jedynce Beata Płomecka.

nord stream 2 f 1200.jpg
Media: amerykańscy senatorowie szykują projekt nowych sankcji na Nord Stream 2

Co obejmują nowe sankcje?

- Te nowe sankcje, to jest taka poszerzona lista tych podmiotów, które były już objęte starymi sankcjami. Przypomnę - te stare sankcje prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w grudniu ubiegłego roku - wyjaśniła korespondentka Polskiego Radia.

Podkreśliła, że lista sankcji została rozszerzona na każdą firmę oraz statek zaangażowany w budowę gazociągu. Oznacza to, że sankcje byłyby nałożone na statki kładące rury na dnie Morza Bałtyckiego, zaopatrzeniowe i badawcze. Na "czarnej liście" znalazłyby się także porty morskie obsługujące te statki czy w inny sposób wspierające budowę.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezes UOKiK może nałożyć na Gazprom karę. Wojciech Jakóbik: jeśli nie zapłacą, stracą wiarygodność

To co najważniejsze, a o czym nie było mowy w pierwszych przeciekach, to objęcie sankcjami także firm ubezpieczeniowych i certyfikujących gazociąg.

Czy sankcje zatrzymają budowę?

W audycji zwrócono uwagę na to, że problemy związane z budową Nord Stream II pojawiały się już wielokrotnie, a jednak - chociaż budowa jest opóźniona - prace trwają dalej. Beata Płomecka podkreśliła jednak, że eksperci, z którymi rozmawiała, są zdania, że sankcje te mogą faktycznie przerwać inwestycję.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Budowa Nord Stream 2. Amerykanie przygotowują sankcje przeciwko firmom

- Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, uważa, że Amerykanie mogą zablokować ten projekt, bo sankcje są wymierzone w dwa kluczowe punkty, które są słabymi punktami Nord Stream II. Po pierwsze - nie pozwolą ubezpieczyć tego projektu, a to będzie niezbędne do wydania zgody Danii na dokończenie gazociągu właśnie na wodach terytorialnych tego kraju. Po drugie - te sankcje amerykańskie - jeśli zostaną przyjęte - mogą uniemożliwić certyfikację Nord Stream II. Czyli nawet jeśli uda się dokończyć budowę, to może się nie udać certyfikować Nord Stream II, czyli zatwierdzić, że może działać zgodnie z europejskimi standardami - wyjaśniła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 06.06.2020
Godzina emisji: 12.33

jmo/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ławrow: Nord Stream 2 i Turecki Potok powstaną mimo sankcji USA

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 13:33
Siergiej Ławrow odniósł się do wprowadzonych przez Stany Zjednoczone sankcji, które uderzają w politykę energetyczną Rosji. - Nord Stream 2 i Turecki Potok będą uruchomione - stwierdził rosyjski minister spraw zagranicznych,
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcje na Nord Stream 2. "Bild": Niemcy oszukali USA ws. porozumienia Rosja-Ukraina

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 09:25
Dziennik "Bild" ujawnia w poniedziałek, że rząd Niemiec najprawdopodobniej zmyślał w sprawie osiągnięcia ostatecznego porozumienia między Moskwą a Kijowem dotyczącego tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy próbują wyłączyć Nord Stream 2 spod prawa UE. PGNiG protestuje

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 09:31
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przeciwne wyłączeniu gazociągu Nord Stream 2 spod unijnego prawa. Podkreślił to prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.
rozwiń zwiń