Negocjacje ws. Funduszu Odbudowy. Marek Sawicki: będzie wsparcie z naszej strony

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 21:40
Wsparcie polskiego rządu ze strony PSL-u ws. negocjacji z KE odnośnie kwoty, jaką Polska ma uzyskać z UE w ramach Funduszu Odbudowy, zapowiedział poseł PSL Marek Sawicki. - Polska może skorzystać z dużych pieniędzy, ale pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotuje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia były minister rolnictwa w rządzie PO-PSL.
Audio
  • Marek Sawicki: Polska może skorzystać z dużych pieniędzy, ale pod warunkiem, że dobrze przygotuje się do negocjacji (W samo południe/Jedynka)
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: Polskie Radio

Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro. Dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego. Choć kształt tego tzw. Funduszu Odbudowy będzie jeszcze przedmiotem negocjacji, to wszystko wskazuje, że do Polski ma trafić w formie dotacji i kredytów ponad 63 mld euro.

prezydent premier pap 1200x660.jpg
Prof. Tomasz Grosse: wypracowanie porozumienia o Funduszu Odbudowy będzie trudne

Marek Sawicki podkreślił, że w kwestii rozmów z Komisją Europejską, która zadecyduje ostatecznie o Funduszu Odbudowy, polski rząd Mateusza Morawieckiego będzie wspierany przez PSL. - Mamy europarlamentarzystów i urzędników, którzy pracują w Brukseli, a z nimi jesteśmy w bezpośrednim kontakcie. Ich wiedza i zaangażowanie sprawiają, że Polska może skorzystać z dużych pieniędzy. Pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotuje i negocjacje będą prowadzone ze wsparciem wszystkich państw, a nie przeciwko wszystkim państwom - podkreślił poseł PSL.

"15 mld euro więcej na wspólną politykę rolną"

Były minister rolnictwa w rządzie PO-PSL zaznaczył, że na bieżąco analizuje propozycje budżetowe przedstawiane przez KE. - Najnowsza wersja jest z 27 maja. Są w niej zawarte większe pieniądze w ramach Funduszu Odbudowy w porównaniu z poprzednią. Wśród nich znajduje się także łącznie 15 mld euro więcej na wspólną politykę rolną - dodał.

Przypomniał, że w powoli kończącej się perspektywie finansowej budżetu UE na lata 2014-2020 można było przesunąć na dopłaty bezpośrednie na rolników maksymalnie 25 proc. z kwoty przeznaczonej do wydania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - W najnowszej perspektywie (na lata 2021-2027 - red.) będzie można przesuwać tylko 15 proc. Takie są propozycje. To by oznaczało, że na starcie dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników zostaną zmniejszone. Jednak to jest jeszcze kwestia długiej dyskusji, ponieważ rozpoczynają się debaty wewnątrz europarlamentu i KE - powiedział Marek Sawicki.

Ryszard Czarnecki 1200.jpg
Fundusz odbudowy UE po kornawirusie: Ryszard Czarnecki: uzyskaliśmy pole position

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Marek Sawicki (poseł PSL)

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 12.24

bb/

Czytaj także

Sawicki: nigdy nie głosujmy przeciw Polsce. W "Debacie Jedynki" o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 19:45
- Tak jak w kwestiach rezolucji dot. Polski zawsze mówiłem europosłom PSL "nigdy nie głosujmy przeciw Polsce", tak i w przypadku budżetu będę zachęcał ich do tego, aby dać możliwie największe wsparcie, bo to kwestia, która nie powinna dzielić nas za granicą - mówił podczas "Debaty Jedynki" Marek Sawicki z PSL. W programie udział wziął także przebywający w Brukseli Zbigniew Kuźmiuk z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska będzie trzecim beneficjentem w UE. Premier: dziękuję prezydentowi za wspólne działanie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 21:00
Według propozycji Komisji Europejskiej, Polska będzie po Hiszpanii i Włoszech trzecim beneficjentem netto w UE - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. W mediach społecznościowych ponownie podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie "za wspólne, efektywne działanie dla Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska miała być najbardziej stratna. Tak się nie stało". Ekspert o Funduszu Odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 20:23
- Jeszcze kilka dni temu z przecieków, które docierały do mediów zachodnich, wynikało, że te propozycje wyglądały zupełnie inaczej. Polska miała być krajem, który miał w największym stopniu stracić na dystrybucji tych funduszy. Tak się nie stało - mówił w Polskim Radiu 24 analityk polityki międzynarodowej Marek Budzisz.
rozwiń zwiń