IPN świętuje 40. rocznicę powstania "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 12:32
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął obchody 40. rocznicy powstania "Solidarności" otwarciem wystaw w 17 miejscowościach w całej Polsce, od Mielca po Koszalin. Pierwszą z cyklu "TU rodziła się Solidarność" uroczyście otworzył prezes IPN Jarosław Szarek w Mielcu przy placu Armii Krajowej. Na wystawie można między innymi zobaczyć pierwszy bunt robotniczy z 1 - 2 lipca 1980 roku przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.
Wystawa TU rodziła się Solidarność w Mielcu
Wystawa "TU rodziła się Solidarność" w MielcuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

To jedno z największych przedsięwzięć IPN w tym roku. Adam Hlebowicz z Biura Edukacji Narodowej wyjaśnia, że kiedy organizatorzy myśleli o wystawie uznali, że należy pokazać zbiorowy wysiłek Polaków. - Solidarność wzięła się z 700 strajkujących zakładów, miliona pracujących ludzi - mówi historyk. Zwraca uwagę, że potocznie ten czas nazywa się Sierpniem'80. - To nie do końca jest prawda, bo należy mówić o Lecie'80 - podkreśla.


Posłuchaj
02:55 IPN Solidarność 2-07-2020.mp3 IPN otwiera wystawy w 40. rocznicę powstania "Solidarności" (W samo południe/Jedynka)


Strajki zaczęły się właśnie 1 lipca w WSK w Mielcu po podniesieniu przez komunistyczne władze cen, w tym cen w stołówkach pracowniczych. - I to była ta kropla, która przelała szalę goryczy - wspomina. Adam Hlebowicz wylicza, że 1 lipca protestujących było zaledwie kilkadziesiąt osób, ale 12 lipca strajkowało już dwa tysiące osób. Nikt wtedy zdawał sobie sprawy, że z tego narodzi się tak wielkie wydarzenie i nie myślał o wielkim ruchu związkowym i ruchu społecznym.

🇵🇱 𝐓𝐔 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢ł𝐚 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐒𝐨𝐥𝐢𝐝𝐚𝐫𝐧𝐨𝐬́𝐜́❗ ✌ W sierpniu 1980 roku na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Środa, 1 lipca 2020Wystawy będą się między sobą różnić, bo będą miały trzy odsłony - ogólnopolską, regionalną i lokalną. Jedynie ogólnopolska wersja będzie wspólna dla wszystkich ekspozycji. Wystawy regionalne będą się różnić, bo inna jest treść w Mazowieckiem, inna na Podkarpaciu czy Śląsku. Wystawy lokalne będą w całości inne. Na wystawie będą zdjęcie i opisy, choć ze zdjęciami był kłopot.

- O ile duże protesty w Gdańsku czy Szczecinie były dobrze udokumentowane, o tyle na początku strajków, w lipcu, nikt nie myślał, żeby cokolwiek dokumentować, nawet się bano, żeby cokolwiek dokumentować - mówi Adam Hlebowicz. Ale są ulotki, są spisane postulaty, listy strajkujących osób. Historyk zauważa, że dużo trudniej jest protestować w Mielcu, Świdniku czy Tczewie, bo tam bycie anonimowym człowiekiem jest po prostu trudniejsze. - A jednak ludzie z tych miast, często ryzykując utratą pracy, postanowili powiedzieć "nie" - podkreśla.

***

Tytuł audycjiW samo południe

Materiał: Witold Banach

Gość: Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN)

Data emisji: 2.07.2020

Godzina emisji: 12.36

ag

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 20:50
24 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To święto ustanowiono 2 lata temu w rocznicę zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80. lat od zbrodni katyńskiej - IPN proponuje wystawy, wydawnictwa, wykłady online

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 09:00
Piątkowa promocja płyty "Sprawa Katynia" z wykładem sowietologa i świadka zbrodni z kwietnia 1940 r. prof. Stanisława Swianiewicza - to jedno z wydarzeń jakie IPN przygotował i opublikuje na swoich stronach internetowych w ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń