"Niemcy są teraz w trudnej sytuacji". Jan Parys o amerykańskich sankcjach wobec Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 14:26
- Nie dziwi mnie fakt, że Amerykanie są przeciwni budowie Nord Stream 2 i stosują groźby wobec Niemiec - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Parys, b. minister obrony narodowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Alexander Chizhenok

W reakcji na groźby Stanów Zjednoczonych, które rozważają wprowadzenie nowych, dotkliwych sankcji przeciwko firmom i instytucjom zaangażowanym w budowę gazociągu Nord Stream 2, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder sugeruje sankcje odwetowe wobec USA. Schroeder, który zasiada obecnie z rosyjskiego nadania we władzach spółki Nord Stream, powiedział, że rząd Niemiec powinien zwiększyć presję w tej sprawie na poziomie Unii Europejskiej. Były kanclerz występował w środę (1 lipca) jako ekspert na posiedzeniu komisji gospodarki niemieckiego Bundestagu.

Czytaj więcej
nord stream 2 budowa 1200.jpg
"Wiedomosti": decyzja Danii w sprawie statków do układania Nord Streamu 2 to sukces Rosji

Jan Parys ocenił, że "Niemcy rozpoczęły wielką kosztowną inwestycję z Rosją i są teraz w trudnej sytuacji". - Niemcy próbują się bronić i wyjaśniać, że to projekt czysto gospodarczy, ale Amerykanie twierdzą, że ta inwestycja ma bardzo duże znaczenie polityczne i podważa ona bezpieczeństwo Europy, bo umożliwia rosyjski szantaż przy dostawach gazu - zauważył były minister obrony.

Posłuchaj
08:01 _PR1_AAC 2020_07_07-12-28-38.mp3 Jan Parys o relacjach na linii Niemcy-USA (Jedynka/W samo południe)

Ochrona bezpieczeństwa Polski

Gość radiowej Jedynki stwierdził też, że "Niemcy próbują teraz zaangażować inne kraje Unii Europejskiej, by razem z nimi broniły Nord Stream 2". - Unia jednak nigdy w tym projekcie nie uczestniczyła i nie widzę powodu, dla którego inne kraje miałyby wspierać tę prywatną inwestycję. To jest sprawa między inwestorami - ocenił Jan Parys.

Były szef resortu obrony zaznaczył również, że "Rosja wykorzystuje dochody ze sprzedaży gazu do zbrojenia swojej armii, która jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa całej Europy". - Polska nie ma więc w tej sprawie żadnego interesu poza ochroną własnego bezpieczeństwa - dodał gość Jedynki.

Czytaj więcej
Schroeder.jpg
"Lobbysta Gazpromu i przyjaciel Putina". Olga Doleśniak-Harczuk o Gerhardzie Schroederze

Więcej w nagraniu.

* * *

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Parys

Data emisji: 07.07.2020

Godzina emisji: 12.28

jp/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Media donoszą o projekcie sankcji Niemiec. "Dla Polski Nord Stream 2 jest szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 19:59
Zapowiedź wspólnego odwetu Niemiec za amerykańskie sankcje wobec Nord Streamu 2 wywołała zaskoczenie w Brukseli. O takich planach Berlina pisze agencja Bloomberg. Do kwestii tych planowanych prawdopodobnie przez Niemcy restrykcji odniosły się Anna Milczanowska (PiS) i Izabela Leszczyna (PO). Obie zgodziły się, że Nord Stream 2 to szkodliwy projekt dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiedomosti": decyzja Danii w sprawie statków do układania Nord Streamu 2 to sukces Rosji

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 09:21
Zgoda Danii na wykorzystanie na jej wodach statków niewyposażonych w system dynamicznego pozycjonowania (DP) jest sukcesem Rosji, teraz w ukończeniu gazociągu Nord Stream 2 mogą przeszkodzić tylko nowe sankcje amerykańskie - ocenia we wtorek dziennik "Wiedomosti".
rozwiń zwiń