"Zostań Żołnierzem RP". Trwa nabór do Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 13:46
Na terenie całej Polski trwa kampania "Zostań Żołnierzem RP". W mobilnych punktach przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień zachęcają zainteresowanych naborem do wstąpienia w szeregi armii. - Od zawsze ciągnęło mnie do czołgów i marzyła mi się praca w wojsku - mówi jeden z żołnierzy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bumble Dee

Służba ojczyźnie, szansa rozwoju zawodowego oraz stabilna praca - takie możliwości daje obecnie Wojsko Polskie. W ramach kolejnej edycji akcji "Zostań Żołnierzem RP" w mobilnych punktach w całej Polsce można uzyskać szczegółowe informacje odnośnie prowadzonego naboru.


Posłuchaj
03:09 _PR1_AAC 2020_07_08-12-34-14.mp3 Służba w armii. Jak zostać żołnierzem? (W samo południe/ Jedynka)

- Dla osób, które wcześniej nie miały styczności z wojskiem, jest służba przygotowawcza. Należy zgłosić się do WKU i złożyć wniosek. Osoby, które już wcześniej miały do czynienia z wojskiem, muszą po prostu wcześniej zgłosić się do jednostek, w których chciałyby służyć - tłumaczy por. Michał Skindel z WKU w Elblągu.

Zainteresowanie służbą jest spore. Do mobilnych punktów przychodzą zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Dlaczego są żołnierzami?

Na Warmii i Mazurach do założenia munduru zachęcają m.in. żołnierze 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Podczas rozmów z kandydatami, opowiadają jak wygląda codzienna służba, w tym stacjonowanie w jednostce i misje zagraniczne.

- Od zawsze ciągnęło mnie do czołgów oraz marzyła mi się praca w wojsku. Na początku byłem w Batalionie Zmechanizowanym. W wojsku spotkałem bardzo dużo ciekawych ludzi. Służba jest też bardzo ciężka, ale na pewno satysfakcjonująca - zdradza szer. Wojciech Purzycki.

- Mundur w rodzinie jest od zawsze, więc trzeba kontynuować tradycję - dodaje szer. Patryk Serednicki.

Poszukują na wszystkie stanowiska

Obecnie 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej poszukuje żołnierzy do wszystkich korpusów. - Z każdym potencjalnym kandydatem po egzaminie ze sprawności fizycznej prowadzimy rozmowę kwalifikacyjną. W zależności od tego, jakie posiada umiejętności bądź kwalifikacje albo specjalności, jeśli jest byłym żołnierzem zawodowym, proponujemy mu adekwatne stanowisko - tłumaczy Marta Hajkowicz, rzecznik prasowy jednostki.

***

Tytuł audycjiW samo południe

ProwadziłKrzysztof Grzesiowski

Materiał: Aneta Pastuszka

Data emisji: 8.07.2020

Godzina emisji: 12.34

DS

Czytaj także

Wojsko zaprasza na ćwiczenia. Można znaleźć pracę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 13:19
W poniedziałek (15.06) rozpoczęły się Ochotnicze Ćwiczenia Wojskowe (OCW), w których mogą uczestniczyć kobiety i mężczyźni w wieku do 50 lat. Chętni sprawdzą się w służbie wojskowej, a jeśli będzie się im podobało, to mogą przejść na zawodową służbę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące żołnierzy i wyzwania związane z pandemią. Podsumowanie ćwiczeń Anakonda-20

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 09:35
Żołnierze z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, znanej jako Czarna Dywizja, byli głównymi trenującymi w czasie cyklicznych manewrów Anakonda-20. Na przebieg ćwiczeń wpłynęły wymogi związane z pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń