Największy w historii kryzys oświatowy. Z systemu może wypaść 10 milionów dzieci

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 13:07
Z powodu epidemii do szkoły nie chodzi ponad 1,6 miliarda uczniów. Tak wynika z raportu pt. "Save our education" opracowanego przez międzynarodową organizację pozarządową działająca na rzecz dzieci - Save the Children.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Riccardo Mayer

Alarmuje ona, że z powodu rosnącej wskutek epidemii biedy z systemu oświaty może trwale wypaść blisko 10 milionów dzieci na całym świecie.

W raporcie organizacja ostrzega, że "stoimy w obliczu zagrożenia edukacyjnego". Podkreśla, że "po raz pierwszy w historii ludzkości zakłócona została edukacja całego pokolenia". Autorki raportu przypominają, że wcześniejsze kryzysy oświatowe pokazały, iż im dłużej dzieci są poza szkołą, tym większe jest ryzyko, że do niej nie wrócą.

Ograniczenie życiowych szans

Organizacja zwraca uwagę, że skutki kryzysu oświatowego wywołanego przez pandemię najmocniej odczują dzieci z najbiedniejszych środowisk. Podkreśla, że długofalowym skutkiem wypadnięcia dzieci z systemu edukacji będzie ograniczenie ich szans życiowych i rosnący wzrost nierówności społecznych.

Posłuchaj
03:00 _PR1_AAC 2020_07_14-12-23-43.mp3 Największy w historii kryzys oświatowy (W samo południe/Jedynka)

 

Jako kraje najbardziej narażone na negatywne skutki koronawirusa dla oświaty raport wskazuje Niger, Mali, Czad, Liberię, Afganistan, Gwineę, Mauretanię, Jemen, Nigerię, Pakistan, Senegal i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Według zawartej w raporcie analizy ekonomicznej konsekwencje pandemii mogą w ciągu najbliższych dwóch lat doprowadzić w krajach o niskim i średnim dochodzie do powstania luki w finansowaniu edukacji w wysokości 77 miliardów dolarów.

Ochrona prawa do nauki każdego dziecka

Organizacja apeluje o wspólny wysiłek w celu ochrony prawa do nauki każdego dziecka. Wśród zaproponowanych przez nią działań są między innymi opracowanie światowego planu w zakresie edukacji w warunkach epidemii, zwiększenie nakładów na wyprowadzenie oświaty z kryzysu wywołanego przez koronawirusa oraz wdrożenie strategii zapewniającej, że najbiedniejsze dzieci będą kontynuować naukę.

Zatrudniająca 25 tysięcy pracowników organizacja non-profit Save the Children powstała w 1919 roku w Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na tragedię pierwszej wojny światowej. W 117 krajach działa na rzecz praw i interesu dzieci, a także poprawy ich sytuacji. Reaguje między innymi na sytuacje kryzysowe dotykające dzieci i dostarcza programy rozwojowe.

***

Tytuł audycjiW samo południe

Prowadził: Henryk Szrubarz

Materiał: Michał Strzałkowski

Data emisji: 14.07.2020

Godzina emisji: 12.23

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

Jak poprowadzić ciekawą lekcję przez internet? Nauczyciele podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:10
W związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach zostały zawieszone - na razie do 26 kwietnia. Szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Jak zatem poprowadzić ciekawą lekcję przez internet i zachęcić uczniów do nauki?
rozwiń zwiń