Ostatnia okazja dla turystów. Niebawem Panorama Racławicka zostanie zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 13:16
Za kilka dni, 30 lipca, największa atrakcja turystyczna Wrocławia zostanie zamknięta z powodu remontu budynku, który trzeba dostosować do wymogów przeciwpożarowych i wprowadzić ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. 
Rotunda Panoramy Racławickiej
Rotunda Panoramy RacławickiejFoto: PAP/Adam Hawałej

Posłuchaj
02:35 [ PR1]PR1 (mp3) 22 lipiec 2020 12_42_41.mp3 Ostatnia okazja dla turystów. Niebawem Panorama Racławicka zostanie zamknięta (W samo południe/Jedynka)

W ramach remontu zaplanowano zmianę charakteru małej rotundy i wprowadzenie dodatkowych ścieżek zwiedzania. - Odwiedza nas 400 tysięcy turystów z całego świata i właśnie tym gościom chcemy zapewnić pewną przyjemność - mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Ważna dla nas, bo przede wszystkim dedykowana młodzieży jest nowa aranżacja tzw. małej rotundy. Do tej pory oglądało się metalową makietę wykonaną przez żołnierzy Wojska Polskiego. Dziś chcemy zaproponować na wielkich, ciekłokrystalicznych ekranach możliwość przedstawienia różnego typu prezentacji - dodaje dyrektor. 


 

Dr Romuald Nowak, kierownik Muzeum "Panorama Racławicka" wyjaśnia, że zostanie zachowany system seansowego zwiedzania, natomiast zostaną dodane trzy nowe ścieżki narracji. - Będzie m.in. ścieżka dla dzieci, która była nam bardzo potrzebna, ponieważ również dzieci korzystały ze ścieżki audiodeskrypcji, gdzie panorama jest opisywana prostym językiem. 


Inżynier kontraktu Adrianna Muszyńska zaznacza, że największym wyzwaniem, z którym będzie musiał zmierzyć się wykonawca są prace w obrębie "dużej rotundy". - Ze względów konstrukcyjnych wszystkie prace trzeba będzie przeprowadzać zgodnie ze sztuką budowlaną, pamiętając o zabezpieczeniu płótna i sztafażu - wyjaśnia inżynier. 

***

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 w ramach działania 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury), wkład własny zapewniły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 

***

Tytuł audycji: W samo południe 

Materiał: Joanna Jaros 

Data emisji: 22.07.2020 r. 

Godzina emisji: 12.42

ans 

 

Czytaj także

"Zostań w domu" i... zwiedzaj!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 13:33
Muzea, filharmonie, opery i teatry prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czasowo zamknięte w związku z epidemią koronawirusa, umożliwiają kontakt ze sztuką poprzez internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękno powraca. Wrocławskie Muzeum Narodowe znowu otwarte!

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 18:20
Muzeum Narodowe we Wrocławiu ponownie jest otwarte dla zwiedzających. - Na jeszcze odległej drodze powrotu do normalności, bardzo ostrożnie uchylamy wrota do sztuki i piękna, aby dzielić się tym, co jest tak ważne i tak ludzkie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Piotr Oszczanowski.
rozwiń zwiń