Turyści zapominają o koronawirusie? Tłumy w Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:31
Na tatrzańskich szlakach pojawiają się tłumy turystów, natomiast na wejściu na szczyt Giewontu tworzą się ogromne kolejki. Mimo pandemii zachowanie bezpiecznego dystansu staje się po prostu bardzo trudne. Czy Polacy zapomnieli już o COVID-19?
Sezon turystyczny w pełni, na wjazd kolejką na Kasprowy Wierch trzeba czekać kilka godzin, również w kolejce trzeba stać, aby wejść na szczyt Giewontu.
Sezon turystyczny w pełni, na wjazd kolejką na Kasprowy Wierch trzeba czekać kilka godzin, również w kolejce trzeba stać, aby wejść na szczyt Giewontu.Foto: Grzegorz Momot/PAP

Pandemia pandemią, natomiast wakacje wakacjami - prawdopodobnie z takiego założenia wychodzi wielu turystów, którzy w te wakacje wybierają się m.in. w Tatry. Na wejście na Giewont trzeba odczekać w kolejce nawet godzinę i zdarza się, że turyści często zapominają o zachowaniu bezpiecznego dystansu.


Posłuchaj
03:37 PR1_MPLS 2020_07_27-12-24-38.mp3 Tłumy turystów w Tatrach (Jedynka/ W samo południe)

- W sezonie wysokim na Giewoncie robią się kolejki na łańcuchach. Nie wiem, ile się czeka dokładnie, bo to zależy, ile jest akurat osób. W tych miejscach, gdzie robi się trudniej, to wszystko kumuluje się na drodze podejściowej i na drodze zejściowej. Trzeba też pamiętać, że w kopule szczytowej ruch jest jednokierunkowy - mówi Grzegorz Bargiel, ratownik z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Paweł Skawiński z Tatrzańskiego Parku Narodowego tłumaczy, że idąc na szczyt, należy poruszać się gęsiego i w wolnym tempie, ponieważ wśród turystów mogą pojawić się osoby mniej sprawne fizycznie.

Najnowszy podcast porusza kontrowersyjny temat masowej turystyki w Tatrzańskim Parku Narodowym, z którą spotykamy się w...

Opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy Piątek, 24 lipca 2020

Bezpieczniej na Krupówkach czy na Giewoncie?

Czy idąc na Giewont, należy pamiętać o zagrożeniu epidemiologicznym? - Jeżeli spojrzymy na to w ten sposób, to wszędzie gdzie są tłumy - ludzie są bardzo blisko siebie czy wręcz dotykają się - zagrożenie będzie większe. Pytanie tylko, gdzie to zagrożenie mamy większe? Czy na Krupówkach, czy na Giewoncie, gdzie jednak jesteśmy na świeżym powietrzu? - twierdzi Grzegorz Bargiel.

Turyści, wchodząc na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie muszą zakładać maseczek, ale zobowiązani są do zachowywania bezpiecznego dystansu. Tymczasem na szlaku na Giewont czy w Morskim Oku jest to niezwykle trudne. TOPR oraz Tatrzański Park Narodowy radzą jednak, aby w tym roku wybierać mniej popularne trasy.

ℹ Mamy 512 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (183), małopolskiego...

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Środa, 29 lipca 2020

***

Tytuł audycjiW samo południe

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Materiał: Przemysław Bolechowski

Data emisji: 27.07.2020

Godzina emisji: 12.24

DS

Czytaj także

Koronawirus a wakacje za granicą. Gdzie nie obowiązuje kwarantanna?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:58
Większość Polaków zaplanowała tegoroczny urlop w kraju, ale wraz ze znoszeniem obostrzeń sanitarnych i przywracaniem ruchu lotniczego coraz więcej osób decyduje się wyjechać za granicę. Jakie obostrzenia sanitarne obowiązują w krajach, które są popularnymi kierunkami turystycznymi? Gdzie początek pobytu zamiast na plaży spędzimy w kwarantannie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmalał popyt na turystykę. Zapowiada się trudny sezon dla branży, choć ta nie składa broni

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 09:55
W ostatnich latach polska branża turystyczna rosła jak na drożdżach. Koronawirus spowodował, nie tylko w naszym kraju, spadek popytu na usługi turystyczne i część tego ważnego sektora gospodarki popadła w tarapaty.
rozwiń zwiń