"Jesteśmy cały czas w środku drogi". Prof. Piotr Madejczyk o świadomości Niemców na temat Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 14:13
- Nie sądzę, że do przeciętnego zjadacza chleba w Niemczech kiedykolwiek dojdzie wiedza na temat Powstania Warszawskiego - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / coxy58

Ambasada Niemiec w Polsce opuściła flagi do połowy masztu. Jak wyjaśniła na Twitterze, to gest "na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego". Ambasada poinformowała też, że jej chargé d'affaires złożył kwiaty pod pomnikiem powstańców.

Posłuchaj
09:44 PR1_MPLS 2020_08_01-12-31-44.mp3 Prof. Piotr Madejczyk o podejściu Niemiec do Powstania Warszawskiego (W samo południe/Jedynka)

 

- Takie sytuacje pokazują, że podejście do Powstania Warszawskiego się zmienia, chociaż takim przełomowym wydarzeniem w tej kwestii był już rok 1994. To właśnie wtedy podczas obchodów 50. rocznicy wybuchu Powstania po raz pierwszy w uroczystościach uczestniczyli prezydenci zarówno Polski jak i Niemiec. Nie sądzę jednak, że do przeciętnego zjadacza chleba w Niemczech wiedza na temat Powstania Warszawskiego kiedykolwiek dojdzie. Mimo że jakiś czas temu mogliśmy oglądać np. wystawę na ten temat w Berlinie, jesteśmy cały czas w środku drogi.

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Gość jedynki zapytany o sprawę katów Warszawy i to, że żadnego z nich nie dosięgnęła sprawiedliwość stwierdził, że "najbardziej poruszająca jest tu historia Heinza Reinefartha". - To on po wojnie został burmistrzem i odnosił sukcesy. zasiadał w krajowym landtagu jako poseł. Na końcu lat 60. mial natomiast prywatną praktykę adwokacja. Tak naprawdę do końca swoich dni funkcjonował jako szanowany obywatel. Dopiero w 2014 roku powróciła dyskusja na temat jego przeszłości - przypomniał Piotr Madejczyk.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Prof. Piotr Madejczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 01.08.2019

Godzina emisji: 12.31

koz/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak