Marek Pęk: bojkot zaprzysiężenia prezydenta to działalność antypaństwowa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 13:32
- Nie można tworzyć takiego wrażenia, że wybory są ważne, wybory są dobre, wybory są demokratyczne tylko wtedy, kiedy jedna opcja polityczna wygrywa, a kiedy wygrywa inna, to wtedy obrażamy się na demokrację - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Marek Pęk. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi części polityków opozycji o zbojkotowaniu zaprzysiężenia prezydenta.
Marek Pęk
Marek PękFoto: Twitter/@PolskiSenat

W piątek przed Zgromadzeniem Narodowym odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na II kadencję. W uroczystości nie weźmie udziału wielu polityków opozycji. W Polskim Radiu komentował to senator PiS Marek Pęk.

Andrzej Duda free 1200.jpg
Zapowiedzi bojkotu zaprzysiężenia prezydenta. Kownacki: im chodzi o destrukcję państwa
Posłuchaj
07:51 PR1_MPLS 2020_08_05-12-22-18_Pęk.mp3 Marek Pęk: opozycja, gdy przegrywa, obraża się na demokrację ("W samo południe" / Jedynka)

Zaprzysiężenie prezydenta

- To jest konsekwencja podejścia opozycji, które obserwujemy tak naprawdę już od poprzednich wyborów prezydenckich, kiedy wygrał - niespodziewanie dla opozycji - Andrzej Duda. Po prostu opozycja kontestuje tę sytuację, w której przegrywa kolejne, bodajże już chyba siódme, wybory z rzędu. Jest to działalność skandaliczna - stwierdził polityk PiS.

Jak wyjaśnił senator Pęk, takie zachowanie jest niehonorowe i niedżentelmeńskie, a polityk - tak jak sportowiec - powinien umieć wygrywać, ale i przegrywać z godnością. Senator zwrócił też uwagę na inny aspekt szkodliwości tego rodzaju postępowania.

Czytaj również:

- Jest to też działalność bardzo negatywna z punktu widzenia pewnego standardu w polityce. To jest działalność antypaństwowa. Nie można tworzyć takiego wrażenia, że wybory są ważne, wybory są dobre, wybory są demokratyczne tylko wtedy, kiedy jedna opcja polityczna wygrywa, a kiedy wygrywa inna, to wtedy obrażamy się na demokrację - podkreślił Marek Pęk.

Rekonstrukcja rządu

1200_Kaczyński_PAP.jpg
Prezes PiS: rekonstrukcja rządu we wrześniu lub na początku października

Senator PiS-u został także zapytany o zapowiadaną przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego rekonstrukcję rządu. Odpowiedział, że w kwestiach personaliów czy też konkretnych resortów, które mają zniknąć bądź się pojawić, decyzje podejmowane są przez ścisłe kierownictwo polityczne partii, zatem on nie przedstawi takich ustaleń.

- Jedno jest pewne. Intencja jest taka, żeby ten rząd był mniejszy, a przez to był bardziej skuteczny, był wewnętrznie sprawniejszy. Trzeba w tym momencie postawić na taką skuteczność, sprawność rządzenia. Jeszcze przed nami niejeden ambitny cel polityczny, do tego potrzebny jest sprawny instrument w postaci skutecznego, sprawnego rządu - zaznaczył Marek Pęk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Marek Pęk (wicemarszałek Senatu, PiS)

Data emisji: 05.08.2020

Godzina emisji: 12.12

jmo

Czytaj także

"Wymaga tego majestat urzędu". Poseł Lewicy o obecności na zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:13
- Nie rozumiem formy bojkotu polegającego na tym, by nie przychodzić na zaprzysiężenie prezydenta. Lewica nie będzie bojkotować Zgromadzenia Narodowego - powiedziała Paulina Matysiak, poseł Lewicy Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczerski o zaprzysiężeniu prezydenta: wszyscy powinni być zgodni co do demokratycznego charakteru przekazywania władzy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:01
- Bojkot przez część polityków opozycji uroczystości zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję mogą ocenić tylko Polacy, Pałac Prezydencki tego nie ocenia - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń