Kobieta prezydentem Białorusi? Romaszewska: Cichanouska to Nemezis Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 13:20
- Swiatłana Cichanouska to taka absolutna Nemezis Aleksandra Łukaszenki - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Romaszewska, szefowa TV Biełsat. 
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana Cichanouska Foto: shutterstock/Vera Eremova

Na Białorusi trwają przedterminowe wybory prezydenckie. Swój głos mogą oddać Białorusini przebywający na stałe bądź tymczasowo w Polsce. W regionie wybory odbywają się w Konsulacie Republiki Białorusi w Białej Podlaskiej. Przedterminowe wybory rozpoczęły się 4 sierpnia, właściwe odbędą się w najbliższą niedzielę, 9 sierpnia. Opozycyjni politycy apelują, aby nie głosować przedterminowo gdyż - ich zdaniem - jest to pole do fałszerstw wyborczych.

Czytaj więcej
Bialorus 1200.jpg
"Po stronie władz emocje rosną". Kamil Kłysiński o wyborach prezydenckich na Białorusi

W wyborach o reelekcję ubiega się Aleksandr Łukaszenka, a jego główną kontrkandydatką jest Swiatłana Cichanouska. Zapowiada ona m.in. uwolnienie więźniów politycznych i przeprowadzenie za pół roku w pełni wolnych wyborów, w których będą mogli już wystartować wszyscy kandydaci.

Posłuchaj
08:39 _PR1_AAC 2020_08_08-12-30-16.mp3 Agnieszka Romaszewska o wyborach na Białorusi (Jedynka/W samo południe)

Kobieta w walce o prezydenturę

Agnieszka Romaszewska podkreśla, że Swiatłana Cichanouska startuje w wyborach ze względów osobistych, ponieważ chce pomóc aresztowanemu mężowi. - Został on posadzony przez Łukaszenkę w maju do więzienia pod jakimiś bardzo dziwnymi zarzutami. Odbyło się to w wyniku prowokacji, gdzie na wiecu zrobił się wokół niego bałagan. Było to jednak filmowane i widać, że nie brał on w tym udziału - zauważyła ekspertka.

Gość radiowej Jedynki uważa, że Łukaszenka początkowo zlekceważył swoją kontrkandydatkę, "bo odezwał się w nim wrodzony antyfeminizm". - On kobiet nie szanuje i ich generalnie nie lubi. Uważa, że kobieta prezydent to absurd - przypomniała Agnieszka Romaszewska.

Czytaj więcej
mid-epa08588469 (1) (1).jpg
Ekspert OSW: Łukaszenka otoczył się siłowikami, ma duży elektorat sprzeciwu, nie w pełni zagospodarowany

- Łukaszenka myślał, że Cichanouska będzie totalnie bezradna bez swojego męża i w ten sposób wyhodował sobie największą przeciwniczkę - dodała.

***

Audycja: W samo południe

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Agnieszka Romaszewska (szefowa TV Biełsat)

Data emisji: 8.08.2020

Godzina emisji: 12.30

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szefowa TV Biełsat: na Białorusi widać ogromną mobilizację społeczną

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 17:39
- Łukaszenka mógł nie wygrać wyborów w 2010, ale to nie było jasne do końca, jak by to wyglądało. Teraz jest absolutnie jasne, że on normalnych wyborów w swoim kraju nie wygra - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska, szefowa TV BIełsat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Konończuk: białoruskie społeczeństwo ma dość obecnej władzy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 18:45
– W tym roku sytuacja jest zasadniczo inna, dlatego że zmieniło się społeczeństwo, które bardzo wyraźnie pokazuje, że ma dość obecnej władzy, że poczucie sprawiedliwości, godności zostało głęboko podważone przez działania władz – mówił w Programie 3 Polskiego Radia ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.
rozwiń zwiń